Burası tarihimizin başladığı yer

Gelibolu’da, geçmişlerinin izini sürmek için gelen 6 bin Avustralyalı ve Yeni Zelandalı ‘şafak ayinini’ bekliyor, “Bu topraklara gelmek bizim için ibadet etmek gibi. Çanakkale, Avustralyalı çocuklar için tarihlerinin başladığı topraklar” diyorlar

Burası tarihimizin başladığı yer

Çanakkale Kara Savaşları’nın 96. yıl dönümü için Gelibolu’dayız. Gece buz gibi. Yaklaşık 6 bin Avustralyalı ve Yeni Zelandalı genç, her yıl olduğu gibi geçmişlerinin izini sürmek için Çanakkale’de. Anzak Koyu’nda uyku tulumlarında sabahı bekliyor. Aynı saatlerde Türkiye’nin farklı illerinden gelen binlerce genç de, Conk Bayırı’nda Kızılay’ın çadırlarında, Anzaklar’ı durduran 57. Alay’ın tarihe geçen kahramanlığını, onlara verilen son yemek olan kırık buğday çorbasını içerek yaşıyor.
Anzak gençlerin güvenliği için geniş önlemlerinin alınması dikkat çekiyor. Çok sayıda jandarma, Anzaklar’ın geceyi sorunsuz geçirmesi için elinden geleni yapıyor. Jandarma, alanda 4 bomba köpeğiyle arama yaparken, atlı birliklerle de asayişi sağlıyor. Askerlerin içinde İngilizce bilen subayların ve kadın astsubayların çokluğu dikkat çekici.
Gece hava soğumaya başlayıp omuzlardaki battaniyeler yetersiz kalınca birçok Anzak genci, uyku tulumlarının içine girdi. Sadece gözleri görülen gençler, dev ekranlardan verilen Çanakkale belgesellerini izliyor. Uyku tulumlarına girmeyi reddedenler de var. Spor öğretmeni Eliot Sharp gibi. “Burada olmak çok özel bir duygu. Burası o kadar özel bir yer ki bir gece burada soğukta kalmak borcumuzu ödemek için yeterli değil bence. Bu gece hiç uyumadan sabahı karşılamak istiyorum, onun için uyku tulumu kullanmayacağım” diyor.

Neden öldüklerini bilmeden...
Anzak Koyu’nda, geceyi dedelerinin mezarlarının önünde karşılamak isteyen Anzaklar, Atatürk’ün “Evlatlarını Çanakkale’ye gönderen anneler içiniz rahat olsun” şeklinde başlayan sözlerini okuyarak deniz kenarına ilerliyor. Türk rehberlerden bilgi alan gençler arasında olan anaokulu öğretmeni Katie Freier, Atatürk’ün sözlerinin kendisini rahatlattığını söylüyor. Freier, “Bu topraklara gelmek bizim için ibadet etmek gibi. Çünkü, atalarımız belki haritada bile bilmedikleri bu topraklarda neden öldüklerini bilmeden bizden ayrıldı. Çanakkale, Avustralyalı çocuklar için tarihlerinin başladığı topraklar. Çocuklar sık sık Çanakkale ve Gelibolu hakkında soru soruyorlar. Onlara dedelerimizin yaşadıklarını anlatırken nasıl bir savaş verdiklerini bir gece de olsa bizim öğrenmemiz gerekiyor” derken gözleri doluyor.

Mezar başında
Birkaç adım aşağıdaki mezar taşlarında Sydney, Goulburn, Darwin, Geraldton, Auckland yazıyor. Anzaklar, 96 yıl sonra soğuk bir nisan gecesinde hatırlanırken, 15 bin kilometre uzaktan gelen gençler dedelerinin mezar taşlarının fotoğraflarını çekiyor. Birçok Anzak, dedelerinin Anadolu’ya ilk adımı atmak için öldükleri koyun girişinde kurulu mezarlıktan gün batana kadar ayrılmıyor.
Bu Anzaklar arasında 8 yaşındaki Gabrella Alessi de var. Gabrella, “Okulda resimlerle anlatılan Çanakkale Savaşı’nın bulunduğu yeri merak ettim. Öğretmenlerim geldikten sonra tüm arkadaşlarıma alatmam için söz verdirdi” diyor.
Avustralya’dan çıktıkları bisiklet yolculuyla Çanakkale’ye gelen iki bisikletçi ise en ilginç Anzaklar arasında yer alıyor. Adam Kilpatrick ve Stephen Warrensmith, 175 günde Çanakkale’ye ulaştıklarını, sadece Mısır’ı uçakla geçtiklerini anlatıyor.

Burası tarihimizin başladığı yer

Avustralya’dan gelenler atalarına duydukları borcu ödemenin gururunu yaşıyordu.

ŞAFAK AYİNİ
Saat 05.30’u gösterdiğinde ‘Şafak AyiniF’ başlıyor. Avustralyalı ve Yeni Zelandalıların yanı sıra Koreli, Kenyalı, Alman, Kanadalı, İngiliz ve ABD’liler de var törende. Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Yeni Zelanda Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin müzik dinletisinin ardından tören kıtası yerini alıyor. Avustralya Gazi İşleri Bakanı Warren Snowdon ve Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Murnay McCully’nin konuşmasının ardından iki dakikalık saygı duruşu yapılıyor, milli marşlar okunuyor ve çelenkler konuluyor.
Ardından Anzaklar’a savaşın bittiğini hatırlatan savaş trompeti eşliğinde Gelibolu’nun maviliğine 3 ülkenin de bayrağı çekiliyor.

Burası tarihimizin başladığı yer

57. Alay’ın kahramanları ile aynı yolda...
1. Dünya Savaşı’nda Çanakkale üzerinden Anadolu’ya çıkmaya çalışan Anzaklar’ın torunlarıyla, ülkesini savunanlar ayrı törenlerle bu destansı günü yeniden yaşadı.
Çanakkale cephesinin Yarbay Mustafa Kemal’i, 25 Nisan 1915 sabahı düşman çıkarmasını haber alınca, savaşların kahraman birliği 57’nci Alayı Conkbayırı’na göndermesiyle başlayan ve tarihe, ’Size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum’ sözleriyle geçen o gün, 96 yıl sonra yeniden yaşandı.
57’nci Alay’ın çadırlarının bulunduğu Bigalı Köyü yakınlarındaki alanda 24 Nisan akşamı kamp kuran izciler, üniversite öğrencileri ve askeri öğrenciler, geceyi 96 yıl öncesinin ayazını iliklerinde hissederek geçirdi.
Kampa katılanlar Anadolu Ateşi ve Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Bölüğü’nün gösterisini coşku içinde izledi. İzci kampındaki etkinliği 1’inci Ordu Komutanı Orgeneral Kıvrıkoğlu, eşi Hale Kıvırkoğlu ve Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna komutanlarla birlikte izledi.
Sabah yürüyüş başlamadan önce Kızılay ve 2’nci Kolordu Komutanlığı tarafından hazırlanan ve tümü şehit olan 57’nci Alay askerlerinin son yediği yemek ’kırık buğday çorbası’ katılımcılara dağıtıldı.
57’nci Alay’ın kahramanlarının Mustafa Kemal ile birlikte yürüdüğü 10 kilometrelik güzergâhta, ’Ata’nın izindeyiz’ mesajı veren 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ve beraberindekiler, öğrenci gruplarının önünde 1 kilometre yürüdükten sonra, ellerindeki bayraklarla patika kenarında bekleyip, yürüyüş kolunun geçişini selamladı. Yürüyüşe 3 bin 500 izci, üniversite, Askeri lise ve Harp Okullarından 15 bin genç katıldı.
ERDEM SÜREK Çanakkale DHA

Buzdolabındaki yılan korkuttuMalatya'da, bir evin buzdolabına giren yılan, paniğe neden oldu. Yılan, itfaiye ekipleri tarafından yakalanarak, doğaya salındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber