Camiden çalınan tablo antika pazarında bulundu

Üsküdar'daki bir camiden çalınan tablo, Şişli'deki  antika pazarında bulundu, bir şüpheli gözaltına alındı.

Camiden çalınan tablo antika pazarında bulundu

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bir ihbar üzerine 10 yıl önce Çengelköy’de bulunan Hacı Ömer Efendi Camisi'nden çalınan tablonun Feriköy'deki antika pazarında olduğunu belirledi. Polis ekipleri, tarihi tablonun bulunduğu şüpheli H.U'yu (45) teknik ve fiziki takibe aldı.

Daha sonra operasyon düzenleyen ekipler, 17. yüzyıl dönemine ait, 105x78 ebatlarında "Zerendüt" yöntemiyle yapılan, altın işlemeli Osmanlı eseri tabloyu ele geçirdi.

Tabloda hat sanatıyla HUD Suresi 88. ayetinin bir kısmında bulunan "Ve ma tevfiki illa billah (Yardım ve başarı Allah’tandır)" yazılı olduğu belirlendi.

Gözaltına alınan H.U, Vatan Caddesi’nde bulunan Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne getirildi.

Emniyetteki işlemleri süren H.U'nun ilk ifadesinde, "Manevi duygularım sebebiyle aldım. Satmak gibi bir niyetim yoktu." dediği öğrenildi.

Emniyet yetkilileri, tarihi eserin Avrupa’daki müzayedelerde 100 bin dolardan başlayan fiyatlardan alıcı bulabileceğini belirtti.

Tarihi tablo, incelenmek üzere Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi’ne gönderildi.

Nürnberg'deki Türk marketine saldırdıTürk Silahlı Kuvvetleri ile Suriye Milli Ordusu tarafından Fırat'ın doğusuna yönelik başlatılan 'Barış Pınarı Harekatı'nı protesto eden terör örgütü PKK yanlısı yaklaşık bin 500 kişi, Nürnberg'in güneyinde bulunan Türk marketine saldırdı. Saldırganlar, polisin müdahalesine rağmen market sahibi Mustafa Ş.'nin oğlu Ömer Ş.'nin sopayla başını yardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber