Çamlıca Camii için ilk kazma vuruldu!

Çamlıca Camii inşaatı için hafriyat çalışması başladı. Caminin inşa edileceği alandan, 4-5 ayda 50 bin kamyon hafriyat çıkarılması öngörülüyor. Hafriyat, Maltepe sahildeki dolgu alanına taşınacak

Çamlıca Camii için ilk kazma vuruldu!

Çamlıca Camisi inşaatı için hafriyat çalışması başlatıldı. Üsküdar Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, geçen ay belediye tarafından ruhsatı verilen caminin yapımı için çalışmalar hız kazandı. Bu kapsamda başlatılan hafriyat çalışmaları İstanbul Cami ve Eğitim-Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği’nce yürütülüyor.
Caminin inşa edileceği 57 bin 511 metrekarelik alandan 50 bin kamyon hafriyat çıkarılması öngörülüyor. Caminin hafriyat çalışmalarının 4-5 ay içinde tamamlanması planlanıyor. Cami alanından çıkarılan hafriyat, Maltepe sahilindeki dolgu alanına taşınacak.
Osmanlı-Türk mimarisi
İstanbul’un siluetine ve kent dokusuna uygun olarak inşa edilecek Çamlıca Camisi, Osmanlı-Türk mimari üslubunu yansıtacak.
Cemaat kapasitesi avlu dahil 30 bin kişi olarak tasarlanan cami, yaklaşık 15 bin metrekarelik alan üzerine oturtulacak. Eğitim ihtiyacının karşılanmasına yönelik 50’şer kişilik 10 derslik, sosyal ve kültürel ihtiyaçların karşılanmasına yönelik 750 kişilik konferans salonu, 250 kişilik toplantı salonu, kütüphane, sergi salonu ile 3 bin 500 kişilik otopark yapılacak.
Cami bünyesinde, gasilhane ve yemekhane ile diğer teknik alanlar da oluşturulacak.
Maliyetinin 100 milyon lirayı geçmesi öngörülen proje kapsamında caminin altına 10 bin 600 metrekarelik Türk-İslam Eserleri Müzesi inşa edilecek.

Alanya'da tatilciler sahilleri doldurduAntalya'nın Alanya ilçesinde güneşli havayı fırsat bilen tatilciler sahillere akın etti. Tatilcilerin kimi güneşlendi, kimi ise denizde yüzdü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber