Canlı bombanın kimliği belli oldu

Taksim'i kana bulayan canlı bombanın kimliği ve üye olduğu örgüt belli oldu. Teröristin kimliğini saptayan polis operasyonlara başladı. Patlamayla ilgili olarak şu ana kadar aralarında saldırganın abisinin de bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı.Terörist, Van'ın Gürpınar İlçesi'ne kayıtlı 24 yaşındaki Vedat Acar... Bağlı olduğu örgüt ise bomba patladığı andan itibaren eylemle bir ilgisi olmadığını açıklamasına karşılık yine PKK çıktı... Teröristin PKK'ya 2004 yılında katıldığı anlaşıldı.Teröristin, üç ay önce Habur sınır kapısından Türkiye'ye giriş yaptığı saptandı. PKK'nın patlamadan sonra yaptığı açıklamalara karşın, teröristin PKK'ya üye olduğu da anlaşıldı. Canlı bomba eylemcisi Vedat Acar'ın olay günü eylemden önce Taksim'de bir restoranda lahmacun yediği ve ardından patlamayı gerçekleştirdiği anlaşıldı.

Canlı bombanın kimliği belli oldu

Taksim'de pazar günü meydana gelen ve 15' i polis 32 kişinin yaralandığı canlı bomba saldırısını gerçekleştiren kişinin Van Gürpınar nüfusuna kayıtlı Vedat Acar olduğu öğrenildi.

24 yaşındaki Acar'ın terör örgütü PKK kamplarında eğitim gördüğü ifade edildi. Ailesi Bağcılar'da yaşayan Acar'ın, 1 ay önce ailesinden ayrılarak Bahçelievler Şirinevler'de bir ev kiraladığı tespit edildi.


Canlı bomba Vedat Acar'ın İstanbul'da Şirinevler'deki bu evde kaldığı ortaya çıktı. 4 katlı binanın birinci katındaki dairede oturduğu belirlenen canlı bomba, mahalle sakinleri arasında gören çok az. Hemen yan dairede kalanlar, 1-1,5 ay önce taşındığını belirttikleri Acar'ı hiç görmediklerini ifade etti. Binanın alt katındaki restoranın çalışanı ise, "Cumartesi, pazar uğrardı, Hiç konuşmazdı" dedi.
Binanın üst katındaki bir dairede oturan kişi ise, "Kapı açıktı evin içini gördün harabe gibiydi. İçeride iki kişi vardı" diye konuştu.

BOMBACI 5 YIL ÖNCE VAN´DAN AYRILMIŞ

İSTANBUL Taksim'de Pazar günü gerçekleşen ve 10'u polis 32 kişinin yaralanmasına neden olan canlı bomba Vedat Acar'ın Van'ın Gürpınar İlçesi'ne bağlı Uzungedik Köyü nüfusuna kayıtlı olduğu belirlendi.
Ailenin, Uzungedik Köyü'nden 5 yıl önce göç ederek İstanbul Şirinevler semtine yerleştiği belirtildi. Canlı Bomba Acır'ın ise 2004 yılının Kasım ayında terör örgütü PKK'ya katıldığı öğrenildi. Acar'ın Bahçet hastalığı olduğu belirtilirken, uzun zamandır köye uğramadığı da kaydedildi.
Canlı bomba Acar'ın 5 yıl önce göç ettiği Uzungedik Köyü'nde akrabalarını bir kısmının yaşadığı, bir ağabeyinin de halen köye bağlı Çılgı mezrasında kaldığı kaydedildi.


CANLI BOMBANIN AİLESİNİN EVİ DE ARANDI

Taksim'i kana bulayan canlı bomba Vedat Açar'ın, yaklaşık iki ay kaldığı Bağcılar Evren Mahallesi'nde ailesine ait sitedeki evde polis araması akşam saatlerinde sona erdi. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne ait polislerin aramadan sonra ellerinde büyük bir poşetle evden ayrıldıkları belirtildi. Öte yandan site sakinleri basın mensuplarına tepki göstererek konuşmak istemedi.

Acar'ın ev sahibi olan ve bar işleten kişiden, saldırıdan 2 gün önce buz kovası istediği ev sahibinin de 15 tane buz kovası getirdiği öğrenildi. Bombacı Vedat Acar, 2 buz kovasını eylemde kullanılırken evde yapılan arama da da 13 tane buz kovası ele geçirildi.

Ayrıca evde yapılan aramada Sedat Acar adına düzenlenmiş kimlik ele geçirildi. Bombacının polise yakalanmamak için bu kimliği kullandığı değerlendiriliyor. Operasyon kapsamında Bağcılar ve Bahçelievler'de düzenlenen operasonlarda 8 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüpheliler arasında Acar'ın ailesi de bulunuyor. Şüphelilerin emniyetteki sorguları devam ediyor.

İstanbul Valiliği konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklama şöyle: "31 Ekim 2010 Pazar günü saat 10.40 sıralarında İstanbul Beyoğlu İlçesi Taksim Meydanı'nda Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü bekleme noktasına yönelik olarak yapılan menfur saldırı ile ilgili olarak, eylemin failinin tespiti amacıyla yapılan çalışmalar sonucunda; eylemi gerçekleştiren kişinin, Van Gürpınar nüfusuna kayıtlı 1986 doğumlu Vedat Acar isimli şahıs olduğu, 2004 yılında bölücü terör örgütüne katıldığı tespit edilmiş olup, olay ve şahsın irtibatlarına yönelik çalışmalar çok yönlü olarak devam etmektedir."

Taksim Meydanı'nda yaşanan patlamayı kimin veya hangi örgütün yaptığı konusunda bugün açıklama yapılacak. İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın olayla ilgili açıklamayı bu akşam İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın yapacağını söyledi.

4 YARALI POLİS TABURCU EDİLDİ

TAKSİM Meydanı’ndaki bombalı saldırıda yaralanan polislerden, Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören 4 polis daha taburcu edildi.

31 Ekim Pazar günü Taksim Meydanı’ndaki canlı bomba eyleminde yaralanan polislerden bugün taburcu edilenlerin isimleri şöyle: Ebubekir Turan, Mehmet Kızıltepe, Naim Yamalı, Hüseyin Erol.Saldırının hemen ardından aynı hastaneye kaldırılan 4 polis memurunun tedavisi ise devam ediyor.

ABD AÇIKLAMA YAPTI: UYARIDA BULUNMADIK

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’deki vatandaşlarına Taksim saldırısı konusunda bir uyarısı yapmadıklarını bildirdi.Büyükelçilik tarafından yapılan açıklamada, "Ankara’daki ABD Büyükelçiliği, hafta sonu İstanbul’da gerçekleşen bombalı saldırıyla ilgili olarak Türk haber organlarında yer alan haberleri şiddetle tekzip eder. Bu haberleri düzeltmek zorunluluğunu hissediyoruz" dedikten sonra şöyle devam etti: "Ankara’daki ABD Büyükelçiliği ile İstanbul ve Adana’daki Konsolosluklar hafta sonunda hiçbir terör alarmı veya uyarısı yapmamıştır. Türkiye’de bu tür saldırıların yapılacağı hakkında Amerikan vatandaşlarını uyarmadık." ABD’de yurtdışındaki vatandaşlarıyla güvenlik bilgilerini paylaşmasında, "çifte standart olmamasını" temin etmek amaçlı kesin bir kanun bulunduğunu belirten Büyükelçilik, "Başka bir deyişle, basın haberlerinde ima edildiği şekilde Birleşik Devletler Hükümeti’nin küçük bir grup olan Cadılar Bayramı (Halloween) partisine katılanları uyarması kesinlikle imkansızdır." "Yanıltıcı" haberlerin saldırı kurbanlarına "saygısızlık" olduğuna da öne süren Büyükelçilik, açıklamasında ayrıca, "Birleşik Devletler ve Türkiye, dünya genelinde terörizmle savaşta omuz omuza mücadele etmektedir. Aksini iddia etmek, ilişkimizin dayandığı esaslardan birine karşı yapılmış en kötü saldırıdır" dedi.

Adobe Flash Player Yükle

Canlı bombanın kimliği belli oldu

Aksaray'da trafik kazasıAksaray'da 3 gün sonra düğünü olacak oğlunun düğün davetiyesini dağıtmak için akrabalarına giden baba Mehmet Mustafa Çiftçinin (56) kullandığı otomobil, önce bir TIR'a ardından da hafif ticari araçla çarpıştı. Zincirleme kazada Mehmet Mustafa Çiftçi hayatını kaybederken, 2 kişi de yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber