Caz dolu bir gün

Yarın tüm dünyayla birlikte 30 Nisan Uluslararası Caz Günü Türkiye’de de konser ve etkinliklerle kutlanacak, caz dinleyicilerini müzik dolu bir gün bekliyor.

Caz dolu bir gün

UNESCO’nun 2011’de aldığı kararla ilan ettiği, dünya çapında düzenlenen 30 Nisan Uluslararası Caz Günü, yarın İstanbul’da da çeşitli mekânlardaki konserlerle kutlanacak. Garanti Bankası’nın sponsorluğunda yapılacak Garanti Caz Yeşili konserleri, Uluslararası Caz Günü’nde, ‘Beş konser tek akşam’ mottosuyla beş farklı mekânda gerçekleştirilecek. Bu kapsamda yapılacak konserler şöyle sıralanıyor:

- Donny McCaslin Group - Zorlu PSM

Üç Grammy adaylığıyla kendi jenerasyonun önde gelen isimlerinden biri olan Amerikalı bir caz saksafoncusu olan Donny McCaslin besteci ve müzisyen kimliği ile sadece caz sahnesinde değil, rock ve elektronik müzik türlerinde de saygı duyulan bir isim. David Bowie ile gerçekleştirdiği iş birliğiyle ismini geniş kitlelere tanıyan McCaslin, Zorlu PSM Studio’da sahne alıyor. Etkinlik 20.30’da başlıyor.

- Petros Klampanis feat. Baha Yetkin - The Badau

Yunanistan’ın Zakynthos şehrinde doğan Petros Klampanis, Amsterdam Konservatuarı ve New York’ta, Aaron Copland School of Music’teki eğitimlerini tamamladı. Dünyanın dört bir yanında pek çok önemli sahnede performanslar veren Klampanis, bir süredir müzik çalışmalarını Londra’da sürdüren Baha Yetkin ile birlikte The Badau’da sahne alıyor. Etkinlik 21.00’da başlıyor.

- Susanna Aleksandra & Matt Hall Quartet - Nardis Jazz Club

Estonyalı jazz vokalisti, besteci ve söz yazarı Susanna Aleksandra müzisyen bir aileye doğan ve evdeki jam session’larla büyüyen bir sanatçı. Müzik vasıtasıyla farklı yerlere seyahat edip izleyiciyle kendi dillerinde konuşmaya çalışan Susanna Aleksandra’ya Kaan Bıyıkoğlu, Matt Hall ve Ekin Cengizkan’dan oluşan bir ekip eşlik edecek ve performanslarını Nardis Jazz Club’ta sergileyecek. Etkinlik 21.30’da başlIyor.

Caz dolu bir gün

- Girls in Airports - Salon İKSV

Caz, indie ve folk’u birleştiren Danimarkalı grup, coğrafi sınırları ve türlerini tanımayan, doğaçlama odaklı işlerle takdir topladı. Yaptıkları müziği, King Crimson’ın pastoral dokuları, Pink Floyd’un erken enstrümantal dönemleri, Brian Eno’nun atmosferik alanları ve Donny McCaslin’in Bowie’nin veda albümü ‘Blackstar’daki karanlık saksofonlarının bir harmanı olarak niteleyen grup, caza yeni bir pencereden bakmayı hedefliyor. Girls in Airports, Salon İKSV’de sahne alıyor. Etkinlik 21.30’da başlıyor.

- The Nels Cline 4 - Babylon

Nels Cline’nın son projesi olan The Nels Cline 4, elektrik ve akustik gitarı merkezine alarak modern cazın sınırlarını keşfe çıkıyor. Nels Cline’a gitarist Julian Lage, Tom Rainey ve Jorge Roeder eşlik edecek. Babylon’daki etkinlik 21.30’da başlıyor.

Caza sinemayla devam etmek isteyenlere

Garanti Caz Yeşili, ‘İçinden Caz Geçen Filmler’ serisinin üçüncü filmiyle bomontiada ALT’ta sinemaseverlerle buluşacak. Sinema ve müziği buluşturan gösterimler kapsamında Blue Blues Band’in hikâyesini anlatan belgesel film Blue, bugün saat 17.30’da izlenebilecek. Caz gününden sonra da program devam edecek. 27 Mayıs’ta ‘One More Time With Feeling’, 30 Eylül’de ‘Inside Llewyn Davis’, 28 Ekim’de ‘Searching for Sugarman’, 25 Kasım’da ‘Nublu’ ve 30 Aralık’ta ‘England is Mine’ izleyicilerle buluşacak

Sinpagur semalarında uçan taksiAlman uçak şirketi Volocopter’in hava taksi kullanımı için tasarladığı uçan taksi, ilk insanlı uçuşunu ve son testini Singapur’da gerçekleştirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber