Ceylanpınar'da 2 kişinin öldüğü kavganın ardından gerginlik sürüyor

Ceylanpınar'da 2 kişinin öldüğü kavganın ardından gerginlik sürüyorŞANLIURFA'nın Ceylanpınar İlçesi'nde Emniyet Müdürlüğü önünde araç park edilmesi yüzünden iki aile arasında çıkan tartışma, silahlı çatışmaya dönüştü. Olayda, 2 kişi öldü, 1 kişi yaralandı. Ölenlerin öfkeli yakınları hastanede ‘intikam yemini’ ederken, köy korucusu olduğu ileri sürülen zanlılara ait 2 otomobil yakıldı. Sayıları 500'ü bulan öfkeli kalabalık, Emniyet Müdürlüğü önünde toplandı. Gerginlik üzerine Şanlıurfa'dan çok sayıda polis Ceylanpınar'a gönderildi, askerler de İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde önlem aldı. Olayların ardından kalabalıktan ayrılan birkaç kişi ise bir markete saldırdı, içeriye zarar verdi.
Olay, Cumhuriyet Caddesi'nde saat 10.00 sıralarında meydana geldi. İddiaya göre, araç park etme yüzünden Kejan Aşireti'ne mensup Tektaş Ailesi fertleriyle Şeyhanlı Aşireti'ne mensup Tanış Ailesi'nin fertleri arasında tartışma çıktı. Tartışma, karşılıkılı hakaretlerle kavgaya dönüşünce olaya yakındaki birkaç polis memuru müdahale etti. Taraflar, birbirlerinden şikayetçi olunca polis tarafından İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüler.
Bu sırada her iki taraf da telefonlarla yakınlarına bilgi verip Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüklerini söyledi. Kavga edenlerin Emniyet Müdürlüğü'ne getirilişi sırasında buraya gelen yakınları birbirlerine girdi. Kavga, polisin gözü önünde silahlı çatışmada dönüştü. Açılan tabanca ateşi sırasında Nezir Tektaş olay yerinde, akrabası Hamit Timur ise götürüldüğü Ceylanpınar Devlet Hastanesi'nde öldü. Saldırıda yaralanan 22 yaşındaki Nasır Tektaş ise Ceylanpınar'da yapılan ilk müdahalenin ardından Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.
Polisin güçlükle önlediği çatışmanın ardından, korucu olduğu ileri sürülen Hikmet Tanış ile 3 akrabası gözaltına alındı.
LİNÇ ETMEK İSTEDİLER
Olayda yaşamlarını yitiren Nezir Tektaş ile akrabası olan Hamit Timur'un yakınları, İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde toplandı. Olayların ardından gözaltına alınan 4 kişinin kendilerine teslim edilmesini isteyerek İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne girmek isteyen yaklaşık 500 kişiyi polisler güçlükle engelledi. Bu sırada ölen kişilerin yakınları, yoldan geçen bazı araçlara saldırarak zarar verdi.
İlçede devam eden gerginlik üzerine Şanlıurfa'dan çok sayıda polis Ceylanpınar'a gönderilirken, olası saldırılara karşı askerler de İlçe Emniyet Müdürlüğü önünde görevlendirildi. Gergin bekleyiş sırasında kalabalık, zanlılara ait olduğu ileri sürülen biri 27 RA 188 plakalı, diğeri plakası belirlenemeyen iki otomobile saldırdı. Camları kırılıp hasar verilerek yol üzerinde ters çevrilen otomobiller, ateşe verildi. Plakası belirlenemeyen otomobil alev alev yanarken, peş peşe patlama sesleri de duyuldu. Kalabalık, patlamanın korucu olan zanlının otomobilindeki mermilerden kaynaklandığını ileri sürdü. Ceylanpınar Belediyesi İtfaiye ekipleri otomobillerdeki alevleri söndürdü, ancak araçlar kullanılamaz hale geldi. Otomobillerden sıçrayan ateş, hemen yandaki 2 katlı bir evin de tutuşmasına neden oldu. Evdeki yangın kısa sürede söndürüldü.
Olayların ardından kalabalıktan ayrılan küçük bir gruptakiler ise Hastane Caddesi üzerindeki bir markete saldırdı. Camları kırılan markete girerek raflardaki herşeyi etrafa saçan gruptakiler, daha sonra kaçtı. Emniyet Müdürlüğü'nün bulunduğu cadde, yaya ve araç trafiğine kapatılırken, kalabalığa da evlerine dönmeleri uyarısında bulundu. Kalabalıktakiler uyarılar üzerine İlçe Emniyet Müdürlüğü önünden ayrılırken, biraz ilerideki ara sokaklarda tekrar toplanıp beklemeye devam etti.
İNTİKAM YEMİNİ
Şanlıurfa'da yoğun bakıma alınan Nasır Tektaş'ın yakınları hastanede intikam yeni etti. Olayı gerçekleştiren kişilerin köy koruyucusu olduğunu söyleyen yaralı yakınları, “Kökleri kazılana kadar bu mesele burada bitmeyecek. Sebepsiz şekilde 2 kişiyi öldürdüler. Bunu unutmasınlar ki aradan yüzyıl da geçse onların köklerini kazıyacağız” dedi. Acil servis önünde bekleyen yaralı yakınları zaman zaman sinir krizi geçirip kendilerine zarar verdi. Hastanedeki yoğunluk nedeniyle buraya polis takviyesi yapıldı.

Bolu'da şüpheli çanta alarmıBolu'da, kentin en işlek meydanında unutulan sırt çantasını görenler durumu polise bildirdi. Çevre güvenliğinin sağlanmasının ardından bomba imha uzmanınca fünye ile patlatılan çantanın içinden defter ve kitap çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber