Cezaevinde dehşete düşüren görüntüler

Cezaevinde dehşete düşüren görüntüler

İstanbul Gaziosmanpaşa`ya bağlı Sultangazi Mahallesi`nde Özer Metal adlı işyerinde hurdacılık yapan Müslüm Özer`in beş çocuğundan biri olan ve Kandıra T Tipi 1 Nolu Cezaevi`nde tutuklu bulunan 21 yaşındaki Hasan Özer, 6 Ekim 2011 tarihinde boğazında bir iple ölü bulunmuştu. Özer`in şüpheli ölümünün ardından Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmış ancak 1 yılı aşkın sürenin geçmesine rağmen dava açılmamıştı.

CEZAEVİNDEKİ KOVALAMACANIN GÖRÜNTÜSÜ

"BABA BENİ ÖLDÜRECEKLER"

Cezaevinde yatan bazı tutuklular tarafından öldürüldüğü ileri sürülen 21 yaşındaki Hasan Özer`in öldürülmeden 15 gün önce babasıyla cezaevinden yaptığı telefon görüşmesinde 'Baba beni öldürecekler. Çok zor durumdayım. Hemen dayımları da al gel. Cumhuriyet başsavcılığına dilekçe yazın" diyor. O kayıtta Hasan Özer'in ailesine "Beni öldürecekler" dediği duyuluyor.

İŞTE TELEFON KONUŞMASI KAYDI!O anlarda cezaevi koridorlarında yaşananlar da güvenlik kameralarına yansıyor. Görüntülerde Özer, telefonu gardiyanların zoruyla kısa kesip kaçmaya başlıyor.

CEZAEVİ İÇİNDE KOVALAMACA

3 gardiyanın kovaladığı Özer koridor boyunca koşuyor. Gürültüyü duyan diğer gardiyanlarla birlikte Özer'in peşinden koşan gardiyan sayısı bir anda 8'e çıkıyor. Özer gardiyanlar tarafından zor kullanılarak yere yatırılıyor ve elleri arkadan bağlanıyor. Bir odaya sokuluyor. Daha sonra birinin elinde beyaz ameliyat eldiveni olan gardiyanlar tarafından taşınıyor.

AVUKAT KONUŞTU

Özer Ailesi’nin avukatı Nazan Yaman, olayın meydana gelişini ve süreci anlattı. Yaman 1 yıldır süren soruşturmayı yürüten savcılığın gerekli tedbirleri almadığını ve soruşturmanın tamamlanmadığını belirterek, "Umarım bundan sonra doğru bir sonuca ulaşır ve adil kararlar çıkmasını sağlayabilriz" dedi.

Adalet Bakanlığı'ndan açıklama

Adalet Bakanlığı, tutuklu bulunduğu cezaevinden ailesini arayarak, “Beni öldürecekler” dedikten sonra duş fıskiyesine asılı halde ölü bulunan Hasan Özer hakkında yapılan habere açıklık getirdi.

Bakanlık, Özer’in Kocaeli 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kaldığı 11 aylık sürede geçimsizlik nedeniyle 11 kez koğuş değiştirdiğini ifade etti. Adalet Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, bugün bir gazetede “Öldürecekler dedi öldü” başlığıyla yayınlanan haberde "Kocaeli 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde kalan tutuklu Hasan Özer’in yapılan sayım sırasında yırtılan bir gömlekle duş başlığına asılı halde bulunduğunun belirtildiği" hatırlatıldı.

Açıklamada, Özer’in daha önce kaldığı Silivri 5 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nden, “bulunduğu odada kasten yangın çıkarması” nedeniyle aldığı disiplin cezası yüzünden Kocaeli 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne gönderildiği, kurumun psiko-sosyal servisinde psikologla görüştürüldüğü ve doktor muayene taleplerinin karşılandığı kaydedildi.

Özer’in, “Kuruma geldiği tarih ile 6 Ekim 2011 tarihi arasındaki 11 aylık sürede geçimsizlik nedeniyle 11 defa koğuş değiştirdiğinin” ifade edildiği açıklamada, 03 Ekim 2011 tarihinde kaldığı koğuşta boyun bölgesini kesen Özer’in hastaneye gönderildiği, hastane dönüşünde ise “Hasmım Ramazan Girginay beni öldürecek” demesi üzerine "kurumda bu isimde bir tutuklu ya da hükümlü bulunmamasına rağmen" tedbir amaçlı olarak odasının değiştirildiği belirtildi.

Özer’in 6 Ekim 2011 tarihinde yapılan sabaha sayımında geçici koğuşun duş fıskiyesine asılı olarak bulunduğunun kaydedildiği açıklamada, “Olayla ilgili Kandıra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan adli soruşturma ise devam etmektedir” ifadelerine yer verildi. Bakanlığın açıklamasında, haberde yer alan kovalama görüntüleri hakkında bir bilgi ise yer almadı
OLAYIN GEÇMİŞİ!

40 GÜN SONRA ÇIKACAKTI

2006 yılında dükkanlarına giren hırsızı silahla vurarak öldüren ve o dönemde 16 yaşında olan Hasan Özer, İstanbul Bakırköy 8. Ağır Ceza Mahkemesi`nde tutuklu yargılanmaya başladı. 4 yıl Silivri Cezaevinde yatan Hasan Özer, bir yıl önce Kandıra T tipi 1 Nolu Cezaevi`ne tahliye edilmişti. Edinilen bilgiye göre; tutuklu yargılanması devam edilen ancak, kesinleşmiş cezası olmadığından tutuklu yargılanma süresinin 40 gün sonra dolacak olan Özer serbest kalacaktı.

GÖZLERİ MORARMIŞTI

Hasan Özer`in, 15 gün önce koğuşundaki bazı kişilerle tartışma yaşadığı öğrenildi. Özer, cezaevinde yaşadığı kavgayı önce telefonla babası Müslüm Özer`e anlattı. Oğlunun sıkıntı içerisinde olduğunu öğrenen baba Özer, İstanbul`dan gelerek oğlunu görmek istedi. Ziyaretinde oğlunun gözlerini morluklar içinde gören baba sinir krizi geçirdi ve gardiyanlar tarafından dışarı çıkarıldı. Baba Özer, eşini de alarak ziyarete yeniden geldi ancak, ceza nedeniyle oğluyla görüştürülmeyeceği bilgisi verildi.

“BENİ ÖLDÜRECEKLER”

Pazar günü yakınlarıyla görüşme cezası dolan mahkum Hasan Özer, telefonla babasını aradı. Özer, “Baba beni öldürecekler. Çok zor durumdayım. Hemen dayımları da al gel. Cumhuriyet başsavcılığına dilekçe yazın” diyerek babasını Kocaeli`ye çağırdı. Aldığı telefonun etkisiyle baba Özer, hemen eşinin kardeşleri Yılmaz Kurtoğlu ve Ali Kurtoğlu`nu yanına alarak Kocaeli`ye geldi ve başsavcılığa oğlunun hayati tehlikesi olduğunu belirten, bir dilekçe yazdı.

AVUKATI GÖRÜŞMÜŞ

Bir türlü içi rahat etmeyen Özer Ailesi tekrar Kandıra T tipi 1 Nolu Cezaevine geldi. Ancak cezaevinde kavga ettiği gerekçesiyle Hasan Özer, ailesiyle görüştürülmedi. İçeriye girebilen Özer Ailesi`nin avukatı, Hasan Özer ile görüştü ve aileye oğullarının durumunun iyi olduğunu söyledi. Ancak, durumunun iyi olduğu öğrenilen Özer, sabah ölü bulundu.

OĞLUMU ÖLDÜRDÜLER

Hasan Özer`in babası, “Oğlum derdini anlatmaya çalıştı. Ben hemen başsavcılığa koştum dilekçe verdim. Bizi cezaevi idaresi dahi görüşmek için kabul etmedi. Oğlum 40 gün sonra serbest kalacaktı. Birileri benim oğlumu öldürdü” diyerek gözyaşlarına boğuldu. Oğlunun A-18 koğuşunda bulunan ‘Tuncelili` lakaplı birinden ölüm tehdidi aldığını iddia eden baba Özer, “Başsavcının kapısında yattım. Neden oğlumun güvenliğini sağlamadılar” dedi.

Sulama kanalından çıkartılan gencin annesi yürekleri yaktıAdana'da serinlemek için girdiği sulama kanalında boğulma tehlikesi atlattıktan sonra Can-Kur ekiplerince çıkartılan ve kalbi yeniden çalıştırılan gencin annesinin "Ali Ekber duy sesimi" diye ağıt yakması yürekleri dağladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber