CHP, çiftçi borçlarının ertelenmesini istedi

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, “Cumhurbaşkanı bir kararnameyle çiftçinin borçlarını da erteleyebilir” dedi.

CHP, çiftçi borçlarının ertelenmesini istedi

Keven, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında çiftçilere sertifikalı tohum kullanım desteğinin ödenmediğini söyledi. Normalde ocak, şubat aylarında verilmesi gereken desteğin henüz verilmediğini ifade eden Keven, “Ekim ayı yaklaştı. Yani çiftçi geçen yıl ektiği buğdayını çoktan hasat etti. Şimdi ise yeniden ekim yapacak ama 1 yıl önceki tohum desteğini hala alamadı” dedi. Keven, çiftçinin, bir an önce tohum desteğinin ödenmesini beklediğini ifade etti.

Çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine 10 milyar lira, bankalara ise 108 milyar lira borcu olduğunu savunan Keven, “Cumhurbaşkanı bir kararnamesiyle ithalat izni verebiliyor. Bir kararnameyle çiftçinin borçlarını da erteleyebilir diye düşünüyoruz” diye konuştu. Keven,  “Tarımsal maliyetlere, gübreye, mazota yapılan zamlar çiftçimizin belini büktü. İpoteği, hacizi olmayan çiftçi neredeyse kalmadı. İktidar çerezlik ay çekirdeğinden mercimeğe, nohuta kadar her şeyi ithal etmektedir. İthalat yüzünden çiftçimiz ürününü ya satamamakta ya da aşırı düşük fiyata satmaktadır. Bunun sonucunda da zarar etmekte ve borçlarını ödeyemez duruma düşmektedir” dedi. 

 

Tarlasında öldürüldü!Bursa’nın İnegöl ilçesinde çift sürmeye gittiği tarlasında, para meseli yüzünden husumetli olduğu İbrahim İ. (40) tarafından tabancayla vurulan Ali Cemal Kalkancı (60), yaşamını yitirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber