Claude Debussy Nasil Doodle Oldu?

Claude Debussy Nasıl Doodle Oldu?

Claude Debussy Nasil Doodle Oldu?

Claude Debussy Doodle

Google 20. yüzyılın en önemli Fransız bestecilerinden biri olan Calude Debussy'nin 151. doğum günü için sesli bir Doodle hazırladı.

Google bugün Frederic Chopin'den bu yana piyano müziğinin en önemli bestecisi sayılan Calude Debussy için hazırlanmış bir Doodle ile açılıyor.

Claude Debussy Nasıl Doodle Oldu?

Doodle'ı tasarlayan Leon Hong tarafından yapılan açıklamada bugünün çok özel bir gün olduğu belirtiliyor.

Tüm zamanların en etkili bestecilerinden olan Debussy'nin doğum günü anısına animasyonlu bir doodle hazırlamak istedik. İlk başlarda müziğinin ruhuna uygun bir görsel canlandırma yaratmak oldukça göz korkutucuydu. Ancak sonrasında CD çalarımda müzikleri dinlemeye başladığımda ilham gelmeye başladı. Yanıp sönen ışıklar, sessiz bir şehir ve yağan yağmurun arka planında çalan Clair de Lune'ın sihirli melodisini hissettim.

Basit şekillerle senkronize edilmiş ve yazılı notalardan üretilmiş bir MIDI dosyasının kaba bir prototipi ile işe başladık. Ortaya çıkan örnek 80'lerden gelmiş gibi görünse de oldukça beğenildi. Daha sonra Clair de Lune kaydına ihtiyaç duyduk. Kız kardeşimden bu parçanın farklı versiyonlarını klavyede çalarak kaydetmesini istedim. Bu sayede ihtiyacımız olan animasyonları hazırladım ve doodle'a eşlik edecek müzik de ortaya çıkmış oldu.

Claude Debussy'nin Hayatı

22 Ağustos 1862-25 Mart 1918 yılları arasında yaşamış olan ünlü besteci Chopin'in bir öğrencisi olan piyano öğretmeni Bayan Maut de Fleurville tarafından keşfedilmiştir. Öğretmeni tarafından Paris Konservatuarı'na gönderilen Debussy burada 10 yıl eğitim görmüştür. 1884'te kompozisyon derslerindeki başarısından dolayı Roma Ödülü kazanan Debussy 3 yıl Roma'da eğitim görme fırsatını yakalamıştır.

Piyano öğretmeninin Debussy üzerindeki etkisi ve onu yönlendirmesi yadsınamaz. Onun tavsiyesi üzerine Rus bir mühendisin dul eşi olan ve müziğe büyük önem veren Bayan Nadezhda Filaretovna von Meck’i evinde özel piyanist olarak çalışma şansını yakalamıştır. Tchaivkosky'nin finansal destekçisi ve hayranı olan von Meck'in evinde Tchaivkosky'nin oda müziklerini çalmış ve patronuyla birlikte Avrupa şehirlerini gezmiştir. Bu gezi sırasında Viyana'da Wagner'ı dinlemiş ve çok etkilenmiştir. Ancak yıllar sonra Wagner'ın müziğe yaklaşımını reddetmiştir.

Arkadaş çevresi empresyonist şairler ve ressamlardan oluşan Debussy, bu çevrenin de etkisiyle ilk önemli orkestra eseri L’aprésmidi d’un Faune (Bir tabiat ilahının öğleden sonrası) adlı senfonik şiirde kendisi göstermiştir. 1894'te sahnelenen bu eser empresyonist müziğin doğuşunun işareti olarak kabul edilir. bundan sonraki 20 yıl çok verimli geçmiştir ve bu dönemde Noktürnler, Deniz, Tablolar adlı orkestra eserlerini, çok sayıda piyano eserini, çeşitli şarkılar ve oda müziği eserleri, bale müziği ve tek operasını yazmıştır.

En Önemli Eserleri

Debussy, en önemli eserlerini piyano için bestelemiştir. Eserleriyle piyano çalma tekniklerinde devrim yaratmıştır. 20. yüzyıl başında, çağdaşları üzerinde Debussy kadar etki yaratan Schönberg dışında kimse yoktur. Debussy adı yaşadığı dönemde empresyonizm ile özdeşlemiştir.

Claude Debussy'nin Ölümü

Kansere yakalandıktan sonra beste yapmaya devam etse de 1. Dünya Savaşı ile birlikte müziğe olan ilgisini kaybetti. Ancak daha sonra besteleriyle mücadeleye katılması gerektiğini düşünerek en son eserlerini verdi. Son eseri olan piyano ve keman için sonatı 1917’de seslendirildi ve Debussy, piyanoyu kendisi çaldı. 1918’in Mart ayında Paris bombardımanında hayatını kaybetti.

Polisin 'dur' ihtarına uymadıNevşehir'de polisin 'Dur' ihtarına uymayan sürücü ve 3 arkadaşı uzun süren kovalama sonucunda yakalandı. Sürücünün alkollü olduğu belirlenen otomobilde yapılan aramada ise pompalı tüfek ve bıçak ele geçirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber