‘Çöp’ bereketi

Emine Erdoğan’ın başlattığı sıfır atık projesiyle harekete geçen Beykoz Belediyesi, pazardan toplanan sebze - meyve atıklarını gübreye dönüştürüyor. Bu gübreyle organik ürünler yetişiyor.

‘Çöp’ bereketi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonu ile yürütülen ‘Sıfır Atık Projesi’nin sürdürülebilir çevrenin önemine dair başlattığı çalışmalar devam ediyor. Projeye ilk başlayan kamu kurumlarının başında gelen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ‘Çevre Beratı’ ödülü alan Beykoz Belediyesi, projeyi büyük atıkların çıktığı pazarlarda uyguluyor.

Kompost halinde

Pazarlardan toplanan sebze - meyve atıkları kompost halinde toprakla buluşturuluyor. Haftanın yedi günü kurulan pazarlardan çıkan sebze ve meyve atıkları, ambalaj atıklarına karışmadan kaynağında ayrı ayrı toplanıyor. Organik atık yönetimi kapsamında, ilçedeki market ve restoranlara bilgi verilip atıklar konteynerlerde ayrı birikiyor. Böylece çöpler kompostlaştırılarak doğaya kazandırılıyor.

‘Çöp’ bereketi

3 yılda 15 ton

Ayrıca belediyenin yemekhanesindeki 60 ton gıda atıklarını içeren ıslak yapıdaki biyobozunur atıklar da kompost makinesiyle dönüştürülerek geri kazanılıyor. Eylül 2016’dan beri devam eden projeyle 15 ton kompost, Paşamandıra Meyve Bahçesi’nde toprağa uygulandı. Böylece meyve bahçesinde kimyasal gübre konmadan doğal meyve ve sebzeler yetiştirildi.

‘Çöp’ bereketi

‘Atıkları kaynağında ayrıştıralım’

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, temiz çevre ve ekonomiye katkı için projeye önem verdiklerini belirterek şunları söyledi: “Sıfır atıkla ilgili diğer ülkelerde de yürütülen çok önemli çalışmalar var. Örneğin, Dünya Çevre Örgütü ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) plastik kirliliğine dikkat çekmek için plastik bir şişenin doğada çözünmesini 450 yıl gösterecek olan dünyanın en uzun canlı yayınını başlattı. Atıklarımızı kaynağında ayrıştırmamız, bize emanet olan doğamızı korumak için yapmamız gereken en önemli reflekslerin başında geliyor. Biz de bu bilinçle ‘Sıfır Atık’a ulaşmak için atıkları kaynağında yönetmeye çalışıyoruz. Amacımız, bu uygulamanın yaygınlaşması.”

‘Çöp’ bereketi

Gönen’de üvey torun dehşetiBalıkesir'in Gönen ilçesinde meydana gelen olayda üvey torun vahşetinde F.S (32) ismindeki şahıs dedesini sırtından bıçaklarken ninesinin ise boğazını keserek öldürdü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber