Cuma Namazı kılınışı - Cuma namazı kaç rekat ve nasıl kılınıyor?

Cuma namazına katılacak vatandaşlar, cuma namazı kılınışı hakkında bilgi almak istiyor. İslam alemi için büyük anlam ve önemi olan Cuma namazı kaç rekat ve nasıl kılınıyor? İşte Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinde yer Cuma namazı hakkında bilinmesi gerekenler...

Cuma Namazı kılınışı - Cuma namazı kaç rekat ve nasıl kılınıyor?

Diyanet İşleri Başkanlığı, resmi internet sitesi üzerinden birçok merak edilen soruyu sayfasında anlatıyor. Namaz hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar, Cuma namazı hakkında bilinmesi gerekenlere kolaylıkla erişim sağlayabiliyor. Peki cuma namazı nasıl kılınır? Cuma namazı kaç rekat? İşte cuma namazı hakkında bilinmesi gerekenler...

CUMA NAMAZI KAÇ REKAT?

Cuma namazı dört rekât ilk sünnet, iki rekât farz ve dört rekât son sünnet olmak üzere on rekâttır.

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

 Cuma günü camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır.

Önce ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır.

İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır.

Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur.

Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

Bakan Akar'dan S-400 açıklamasıMilli Savunma Bakanı Hulusi Akar bütçe görüşmeleri kapsamında TBMM Genel Kurulu'ndan konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber