Cuma namazı saat kaçta? 14 Haziran cuma namazı saatleri

Cuma namazı saat kaçta kılınacak? Bugün cuma namazını kılmak için camilere gidecek olan vatandaşlar illerindeki cuma namazı saatlerini araştırıyor. Cuma namazı öğle vaktinde cemaatle kılınır. İşte il il cuma namazı vakitleri...

Cuma namazı saat kaçta? 14 Haziran cuma namazı saatleri

Müslümanlar için mübarek ve önemli olan cuma gününde cuma namazını kılmak için vatandaşlar camilere gidiyor. Peki, cuma namazı saat kaçta? İşte 14 Haziran il il cuma namazı vakitleri.

CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

Cuma namazı öğle vaktinde, cemaatle kılınır.

Ankara'da cuma namazı 12.54'te kılınacak.

İstanbul'da cuma namazı 13.09'da kılınacak.

İL İL NAMAZ VAKİTLERİ TIKLAYINIZ

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazı dört rekât ilk sünnet, iki rekât farz ve dört rekât son sünnet olmak üzere on rekâttır.

Cuma günü camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır.

Önce ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır.

İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır.

Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur.

Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

Cuma namazının sahih olması için cemaatin şart olduğu konusunda bütün bilginler ittifak etmekle birlikte, gerekli görülen asgari sayının kaç olduğu hususunda farklı görüşler belirtmişlerdir.

Tuz Gölü, gelin ve damatların yeni gözdesiTürkiye’nin önemli göllerinden biri olan Tuz Gölü'nde, evliliğe ilk adımı atan nişanlılar ile gelin ve damatlar, gün batımı eşliğinde hayatlarının en güzel anını ölümsüzleştiriyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber