ÇYDD davası Poyrazköy’le birleştirildi

“Ergenekon” soruşturması kapsamında, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV) yöneticileri ile üyelerinden oluşan 8 kişinin yargılandığı dava, ”Poyrazköy’de ele geçirilen mühimmatlara” ilişkin dava dosyasıyla birleştirildi

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Poyrazköy’de ele geçirilen mühimmata ilişkin dava sanıklarının beyanlarının, birbirini etkilemesi ve dava konusu olan olaylarla ilgili hukuki ve fiili irtibat bulunmasını göz önüne alarak, bu davanın ”Poyrazköy’de ele geçirilen mühimmatlara” ilişkin davayla birleştirilmesine karar verdi. Mahkeme heyeti, önceki gün görülen 5’i tutuklu 10 sanığın yargılandığı “Gölcük’te ele geçirilen belgelere ilişkin” davanın da, ”Poyrazköy’de ele geçirilen mühimmatlara ilişkin” davayla birleştirilmesine hükmetmişti.

4 klasör 1 yıl unutuldu
ÇYDD soruşturmasını yürüten, ardından iddianame hazırlayan ve bu iddianamesi mahkeme tarafından kabul edilen Özel Yetkili Savcılığın tam 16 ay önce mahkemeye gönderdiği delil klasörlerinden 4’ünün aslında mahkemeye hiç gönderilmediği ortaya çıktı. Bir seneyi aşkın bir süredir devam eden yargılama boyunca mahkeme de bu eksikliğin farkına varmamış. Avukatların da tepkisine neden olan “unutkanlık” bugünkü duruşmada Mahkeme Başkanı’nın eksik olan 4 klasör belgenin kaleme gönderildiğini duyurmasıyla ortaya çıktı.
Mahkeme Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu, savcılığın unuttuğu 4 klasör belgeyi mahkeme kalemine gönderdiğini belirtti. Gelen klasörlerin içinde, soruşturmaya ilişkin bazı kararların ve telefon dinleme tutanaklarının olduğu öğrenildi. Avukatlar, ilk duruşması 18 Mart 2011’de yapılan davanın eksik belgelerle yürütüldüğünü ifade ederek tepki gösterdiler. Avukatlar, bu belgeleri incelemek için süre istedi.

Uçakları düştü, okyanustan bir helikopter ile kurtarıldılarABD'de David Lesh isimli pilot ve arkadaşının bulunduğu küçük uçak, Pasifik Okyanusunda Half Moon Körfezinde suya düştü. Uçağın suya düşme anları, bir başka uçağı kullanan Owen Leipelt tarafından kaydedildi. Uçaktan yara almadan kurtulan Lesh ve arkadaşının sudan kurtarılma görüntülerini ise kendileri kaydetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber