Deniz Feneri’nde 2 tahliye daha

Deniz Feneri soruşturmasını yürüten savcıların görevden alınmasından sonra ilk etapta 6 tutuklu tahliye edildi. İki ismin de dün bırakılmasıyla soruşturmada tutuklu kalmadı

Deniz Feneri’nde 2 tahliye daha

Almanya’daki Deniz Feneri e.V. Derneği’nin Türkiye bağlantılarının araştırıldığı soruşturmada tutuklu bulunan son iki kişi de tahliye edildi. Şüphelilerin hepsi soruşturmayı yürüten savcıların görevden alınmasından sonra yaklaşık 2 hafta içinde özgürlüklerine kavuytu.Eski RTÜK Başkanı Zahid Akman ve Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman’ın da aralarında bulunduğu 6 tutuklu, soruşturmayı yürüten 3 savcının görevden alınmasının ardından mahkemeye başvurarak, tahliyelerini istemişlerdi.

Sadece 2 hafta yetti
Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesi, 21 Ekim’de daha fazla tutuklu kalmalarının cezaya dönüşebileceği ihtimali nedeniyle 6 şüphelinin tahliyesine karar vermişti. Bu tahliyelerin ardından gözler soruşturmada tutuklu bulunan Kanal 7 Planlama ve Teknik Daire Başkanı Muzaffer Şafak ve Kanal 7 Mali İşler Koordinatörü Harun Kapuyoldaş’a çevrilmişti. Şafak ve Kapıyoldaş’ın avukatları, geçen hafta Ankara 11. Sulh Ceza Mahkemesi’ne tahliye talebinde bulunmuş, ancak mahkeme “delillerin toplanmadığı ve tutukluluk nedenlerin ortadan kalkmadığı” gerekçesiyle bu itirazı reddetmişti.
İki şüphelinin avukatının bir üst mahkemeye yaptığı itiraz olumlu sonuçlandı. Ankara 23. Asliye Ceza Mahkemesi, 11. Sulh Ceza Mahkemesi’nin aksine delillerin toplandığı sonucuna vardı ve Kapıyoldaş’ı 75 bin TL, Şafak’ı ise 50 bin TL kefaletle serbest bıraktı. İki şüphelinin avukatları, söz konusu kefaleti yatırdıktan sonra cezaevinden de tahliye edildi. Böylece savcıların soruşturmadan alınmasının ardından şüpheliler, yaklaşık 2 hafta içinde özgürlüklerine ulaşmış oldu.

Osmaniye iki şehit haberiyle yandıIrak’ın kuzeyinde devam eden ’Pençe-3’ harekatında, teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Piyade Uzman Çavuş Üzeyir Aslan ile Piyade Sözleşmeli Er Oğuzhan Yılmaz’ın Osmaniye’deki baba ocaklarına ateş düştü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber