Deniz Feneri’nde ceza çıkmadı

Deniz Feneri e.V. davasında Akman ve Karaman’ın da aralarında bulunduğu 20 sanığa beraat verilirken bazı suçlamalar da zamanaşımına uğradı

Eski RTÜK Başkanı Zahid Akman ve işadamı Zekeriya Karaman’ın da arasında bulunduğu 20 sanığın yargılandığı Almanya’daki Deniz Feneri davasında karar çıktı. Mahkeme, sanıklara bazı eylemlerinden dolayı beraat karar verirken bazı eylemlerinden dolayı davanın zaman aşımı nedeniyle düşmesine hükmetti. İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki görülen duruşmaya sanıklar Zahid Akman, Gökhan Gürbüz, Ömer Zahit Karaman, Mehmet Gürhan, İsmail Karahan, Firdevsi Ermiş, Erdoğan Kara, İzzet Kurum, Ahmet Coşar ve Ali Solak ve avukatları katıldı. Mahkeme kararırında sanıkların hiçbirine hapis veya para cezası vermezken, “güveni kötüye kullanmak” ve “özel evrakta sahtecilik” suçlarından yargılanan sanıklarla ilgili zaman aşımı nedeniyle bazı suçlar açısından düşme, bazı suçlar açısından da beraat kararı verildi.
Davalar düştü

Mahkeme Zahid Akman’ın Deniz Feneri e.V. Derneği’ne ait parayı Türkiye’ye getirmesi, şahsi harcamalarının Deniz Feneri e.V.tarafından karşılanması, ortağı olduğu televizyon kanallarının uydu kiralarının ödenmesinde Deniz Feneri e.V. Derneği’ne ait paraların kullanılması, amaç dışı harcanan Deniz Feneri e.V. Derneği’ne ait paraların resmi muhasebede denkleştirilmesi için sahte “alındı” belgesi düzenlenmesi ve bu belgelerin Almanya’ya gönderilmesi eylemlerinden dolayı zincirleme olacak şekilde “güveni kötüye kullanma” ve “özel belgede sahtecilik” suçlarından zamanaşımı süresinin dolduğunu belirterek davanın düşmesine karar verdi.
Beraat etti
Mahkeme Zekeriya Karaman hakkında ise tüm suçlamalardan berratine karar verdi. Mahkeme diğer tüm sanıklar hakkında da “görevi kötüye kullanmak” ve “resmi belgede sahtecilik” suçlamalarından beraat kararı vererek, hakkında beraat kararı verdiği sanıklara tazminat haklarının olduğunu da hatırlattı.

Ağa 1 tonluk köpek balığı takıldı!Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Babakale açıklarında balıkçı ağlarına, 5 metre uzunluğunda ve 1 ton ağırlığında camgöz cinsi köpek balığı takıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber