Deniz Feneri’nde ‘ceza oluyor artık’ tahliyesi

Deniz Feneri savcılarının görevden alınmasından sonra, Almanya’nın “asıl failler Türkiye’de” dediği Türkiye’deki Deniz Feneri soruşturmasında tutuklanan eski RTÜK Başkanı Akman ile Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Karaman’ın da aralarında bulunduğu 6 şüpheli tahliye edildi

Deniz Feneri’nde ‘ceza oluyor artık’ tahliyesi

Almanya’nın “asıl failler Türkiye’de” dediği Türkiye’deki Deniz Feneri soruşturmasının başlamasından 1031 gün sonra gözaltına alınıp tutuklanan eski RTÜK Başkanı Zahid Akman ile Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman’ın da aralarında bulunduğu 6 şüpheli, 102 gün tutuklu kaldıktan sonra dün tahliye edildi. Şüphelilerin tahliyesine karar veren mahkemenin gerekçesinde, Ergenekon, Balyoz, İrtica İle Mücadele Eylem Planı, KCK gibi uzun tutukluluk sürelerinin eleştirildiği soruşturmaların aksine, “Zaten 4 aydır tutuklular. Bunun ilerisi cezaya dönüşür” ifadesini kullandığı öğrenildi. Tahliyelerin, Deniz Feneri soruşturmasını yürüten 3 savcının “evrakta tahrifat” iddiasıyla görevden alınması ve yeni görevlendirilen savcıların da tahrifat iddiasına dayanak olan tedbir kararını kaldırmasından hemen sonra gelmesi dikkati çekti. Soruşturmadan alınan savcılardan Nadi Türkarslan’ın, tahliyelere ilişkin yakın çevresine, “Türkiye’ye geçmiş olsun” dediği öğrenildi. 8 Eylül 2009’da başlatılan soruşturmada önemli aşamalar şöyle:

İşte o süreç
- Ankara Cumhuriyet Savcıları Nadi Türkarslan, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz, 1 Haziran 2009’da aralarında Akman ve Karaman’ın da bulunduğu 19 kişinin mal varlıklarına tedbir konulmasını istedi.
Türkarslan, taşınmazlara tedbiri reddeden kararı önce kapatarak, sonra açık halde Tapu Genel Müdürlükleri’ne gönderdi. Tapu, karar uyarınca, şüphelilerin ortağı oldukları şirketlerin taşınmazlarına da tedbir uyguladı.
- Savcılar, 16 Kasım 2009’da Akman ve Karaman’ın da bulunduğu kişilerin evleri ile Kanal 7’de aramalar yaptırdı. CHP, şüphelilerin, söz konusu arama kararından dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın koruma müdürü Ali Karabağ ve Kırıkkale Belediye Başkanı Veli Korkmaz aracılığıyla önceden haberdar olduklarını iddia etti. Savcılar, 3 Ocak 2011’de Almanya’ya giderek inceleme yaptı.

9 tutuklama
- Üç savcı, ilk operasyonu soruşturmanın başlamasından 1031 gün sonra gerçekleştirdi. 6 Temmuz 2011’de yapılan ilk dalgada, Akman, Karaman, Kanal 7 Yönetim Kurulu üyesi İsmail Karahan, Kanal 7 Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Çelik ve Erdoğan Kara gözaltına alındı.
- Akman, Karaman, Karahan ve Çelik, 11 Temmuz’da tutuklandı. 12 Temmuz’da ikinci dalga geldi. Gözaltına alınan 5 zanlıdan yardımları organize eden Ali Solak tutuklandı. 3. dalga 2 Ağustos’ta geldi. Ünlü sunucu Uğur Arslan’ın da aralarında bulunduğu 5 kişi gözaltına alındı. 5 Ağustos’ta Kanal 7 Planlama ve Teknik Daire Başkanı Muzaffer Şafak ve Yeni Dünya İletişim A.Ş. finans direktörü Harun Kapıyoldaş ve Atlas Pazarlama yöneticisi Hacı Nayır tutuklandı.
- Almanya’nın mahkum ettiği dernek yöneticisi Mehmet Gürhan’ın kayınbiraderi İzzet Kurum ile Türkiye’ye 850 bin Euro getirerek kuryelik yaptığı öne sürülen Mehmet Sıddık Balıkçı 11 Ağustos’ta tutuklandı. Balıkçı, itiraz üzerine serbest bırakıldı.

Savcılar gitti
- Kapıyoldaş, Nayır ve Şafak’ın tutuklanmadan önce savcılıktaki sorguları sürerken Akman ve Karaman’ın avukatları üç savcıyı evrakta tahrifat iddiasıyla HSYK’ya şikayet etti. Müfettiş incelemesi devam ederken Ankara Cumhuriyet Başsavcısı’nın talimatıyla önce savcılardan sorumlu Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Nuri Yiğit’in yerine HSYK yedek üyesi de olan Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Harun Kodalak getirildi.
- Müfettişler, 19 Ağustos’ta üç savcıdan savunmalarını istedi. Savcılar, savunmalarını vermeye hazırlanırken Başsavcının talimatıyla 26 Ağustos’ta soruşturmadan alındı.
- HSYK, 27 Eylül’de de üç savcının “evrakta tahrifat” iddiasıyla yargılanmalarının yolunu açtı.

Önce tedbir kalktı
- Ankara 20. Asliye Ceza Mahkemesi, aralarında Akman ile Karaman’ın da bulunduğu 19 kişinin 1 Haziran 2009’dan bu yana tedbirli olan tüm malvarlıkları üzerindeki tedbiri sınırlı olmak üzere kaldırdı.
- Tutuklu şüphelilerden Akman, Karaman, Karahan, Çelik, Kurum ve Solak’ın avukatları, önce Ankara 11. Sulh Ceza Mahkemesi’ne tahliye talebiyle başvurdu. Red kararına bir üst mahkemede itiraz edildi.
Ankara 13. Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi Hasan Akçam, soruşturma savcılarının “tutuklama nedenlerinde hiçbir değişiklik yok, tahliye edilemezler” görüşün aksine itirazı yerinde görerek, Akman, Karaman, Karahan, Çelik, Kurum ve Solak’ın adli kontrol kararıyla tahliyelerine karar verdi.
Tahliye gerekçesinde, şüphelilerin “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, nitelikli dolandırıcılık, resmi evrakta sahtecilik” suçlarından 102 gündür tutuklu bulunmasının, “Zaten yaklaşık 4 aydır tutuklular. Bunun ilerisi cezaya dönüşür” görüşünün yattığı öğrenildi.
Tahliye gerekçesinde, soruşturmanın uzun süreli olduğu, tutuklanmadan önce şüphelilerin defalarca yurtdışına çıkış yaptığı ve yurda döndüğü, bu nedenle kaçma şüphelerinin bulunmadığı, ifadelerinin alındığı, delillerin toplandığı, bundan sonra adli denetim ve kontrolün yeterli olabileceği görüşünün ağır bastığı kaydedildi.
Mahkemenin tahliye kararının kesin nitelik taşıdığı için savcıların karara itiraz hakkı da bulunmuyor. Mahkeme 6 şüpheliyi tahliye ederken, halen tutuklu bulunan 3 şüphelinin de avukatlarının itirazının yerinde görülmesi halinde tahliye edilmeleri bekleniyor.
Savcıların, daha önce şüphelilerin tahliye taleplerini 16 kez reddettiği de ortaya çıktı.

Korku dolu anlar! 2 çocuğuyla yola savrulduAntalya'nın Alanya ilçesinde, sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil, takla attı. Kazada otomobili kullanan anne ve 2 çocuğu ile yanlarında bulunan 1 kişi, yola savrularak, yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber