Deniz Feneri YİMPAŞ hisselerini almış

Görevden el çektirilen savcıların Almanya’daki Deniz Feneri E.V.’nin topladığı bağış paralarıyla YİMPAŞ hisseleri alındığını tespit ettiği, bununla ilgili olarak eski RTÜK Başkanı Akman’a soru sorduğu anlaşıldı

Deniz Feneri YİMPAŞ hisselerini almış

Türkiye’deki Deniz Feneri soruşturmasından, HSYK’nın inceleme başlatmasıyla el çektirilen üç Cumhuriyet savcısının, muhtaç insanlara yardım amaçlı kurulan Almanya’daki Deniz Feneri e.V.’nin topladığı bağış paralarıyla YİMPAŞ hisseleri aldığını tespit ettiği ortaya çıktı. Savcılar, bu tespitlerini, tutuklandıktan 102 gün sonra tahliye olan eski RTÜK Başkanı Zahid Akman’a, savcılık sorgusu sırasında da açıkladı. Akman, “Benim bu elde edilen belgelere ilişkin bir diyeceğim yoktur” dedi. 2005-2009 arasında RTÜK Başkanlığı yapan Akman’ın, mal varlığı beyanlarındaki çelişki de savcıların dikkatinden kaçmadı. Akman, Zekeriya Karaman’a devrettiği bir şirketteki hissesinin karşılığı olan 3 milyon doları alacak olarak beyan ederken, her birinin değeri 120 bin dolar olan 3 dairesinin 33 bin TL’den satışına ilişkin beyanname vermedi. Akman, bir arabasını da savcılığa verdiği mal bildiriminde göstermedi.
RTÜK Başkanı olduktan sonra 5 ay boyunca Almanya’daki 4 şirkette hissesi gözüken Akman, “Mal varlığımdaki eksilme nedeniyle beyanname verilmesi gerekmediği düşüncesiyle beyanda bulunmadım. RTÜK’e seçildiğimde Almanya’daki şirketlerdeki hisselerimi gerçekten devrettim. Ancak resmi işlemleri biraz zaman aldı” dedi.
Görevden alınan Cumhuriyet Savcıları Nadi Türkarslan, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz tarafından 7 Temmuz’da sorgulanan Akman’a, savcılık ifadesi sırasında toplam 79 soru sorulduğu öğrenildi. Akman’ın avukatı Hakan Yıldız’ın da sorgu sırasında soru sormasına izin verildi. Akman, ifadesinde aylık gelirini 25 bin TL olarak açıkladı. Alınan bilgiye göre Akman’a sorulan sorulardan bazıları ve yanıtları şöyle:

YİMPAŞ alınması
- Herhangi bir şirketinizden ya da kişisel olarak Almanya YİMPAŞ hissedarlarına para ödediniz mi? Evetse bunun sebebi, miktarı, ödeme yolu ve ödeme yeri neresidir? Bu ödemeyi hangi şirketinizin muhasebe kaydında görürüz?
Ben, şahsi olarak ya da ortağı olduğum herhangi bir şirketimin parasıyla Yimpaş hissedarlarına para ödemedim.
- Almanya’da Mehmet Gürhan’da hem derneğin hem de şirketlerin gayri resmi muhasebe kayıtlarının çıktıları bulunmuş olup, bu çıktılar Firdevsi Ermiş tarafından teslim edilen harddiskte mevcut muhasebe kayıtları ile aynıdır. Yine Mehmet Gürhan’ın el yazması notunda, geminin Deniz Feneri e.V. parası ile alındığını, YİMPAŞ hisselerinin dernek parası ile alındığını gösteren kayıt vardır. Güvenilir bir kişi olduğunu söylediğiniz ve en son 9.000 Euro ücretle Avrupa temsilcisi yaparak güveninizi gösterdiğiniz Mehmet Gürhan’da bulunan bu belgeler için nasıl açıklama yaparsınız?
Benim bu elde edilen belgelere ilişkin bir diyeceğim yoktur.
- Müdafi şüpheliden halen alacaklı olduğu hisse devri olup olmadığı sorulsun demekle soruldu:
Bir şirketteki hisselerimi 2005 yılında RTÜK üyeliğine seçildiğimde Zekeriya Karaman’a yaklaşık 3 milyon dolar bedelle devrettim. Bu devir bedelini henüz almış değilim. Bu alacağım TBMM’ye verdiğim mal beyanında kayıtlıdır.
- 16.10.2009 tarihinde İstanbul’daki işyerlerinde yapılan aramalarda bilginiz olduğu anlaşılmıştır. Bu bilgiyi kimden hangi yolla aldınız? Bilgiyi aldıktan sonra ne yaptınız?
Benim İstanbul’daki işyerlerinde yapılan aramadan daha önce haberim olmadı.
- Yaptığınız bazı telefon konuşmalarında dinlendiğinizi ima ederek karşınızdaki kişiyi uyardığınız anlaşılmıştır. Konuşmalarınızda neden şifreli konuşmayı ve sabit telefonla ya da yüz yüze konuşmayı tercih ettiniz?
Ben kendim prensip olarak cep telefonuyla konuşmaya çok fazla sıcak bakmıyorum. Bu nedenle cep telefonu yerine yüz yüze ya da sabit telefonla konuşmayı tercih ediyorum.

Hırsızdan ilginç savunma: Sevdiğim kızın yanına gidecektimMersin'de "eşimi arayacağım" diyerek bir vatandaşın telefonunu alıp kaçan şahıs, polisin çalışması sonucu yakalandı. Daha önce de aynı suçtan yakalanıp adli kontrol şartıyla serbest kalan zanlı, adliyeye sevk edildiği sırada gazetecelerin, "Neden hırsızlık yaptınız" sorusuna, "Sevdiğim kız için. Sevdiğim kızı başkasına vermişler, yanına gidecektim. Çok seviyorum onu" şeklinde yanıt verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber