Âdet döngüsü seksi nasıl etkiler?

Âdet döngüsü kadınları seksten ve cinsellikten uzaklaştıran bir süreç olarak görülse de bu kanı gerçeği yansıtmaktan uzaktır. Âdet döngüsündeki hormonal değişiklikler, kadının vücuduna ve ruh hâline etki eder. Kimi zaman cinsel isteği düşürürken kimi zaman da bu isteği artırır. Önemli olan bu değişimlerin farkında olup kendini ve vücudunu tanımaktır.

Âdet döngüsü seksi nasıl etkiler?

Kadınlarda iki âdet döngüsü arası ortalama olarak 28 gün sürer. Bu döngü boyunca kadınların hormonal düzeylerinde değişimler olur. Hormonal değişikliklerin fizyolojik ve psikolojik etkileri vardır. Kadının cinsel hayatı ve cinsel dürtüleri hem fizyolojik hem de psikolojik değişimlerden etkilenebilir. Kadının cinsel yaşantısının âdet döngüsünden etkilenmesi olumsuz bir durum olmak zorunda değil. Aksine bu döngüyü yakından tanımak cinsel yaşantı adına olumlu sonuçlar doğurabilir. Âdet döngüsünün takip edilmesi sekse yatkın olunan günlerin önceden tahmin edilmesini veya cinsel isteğin az olacağı dönemlerin önceden bilinmesini sağlayabilir. Bu hem kötü deneyimlerden kaçınmak hem de bu deneyimlerin sebebini anlamak için önemlidir.

Döngünün ilk beş günü regl dönemi

Âdet döngüsünün ilk beş gününde östrojen seviyesi düşüktür. Bu dönem boyunca süren kan kaybı ve bazı kadınlar tarafından dayanılmaz derecede tecrübe edilen karın ağrısı yüzünden bu dönemde yorgun ve moralsiz olmak normaldir. Bu durum kadınların cinsel yaşantısını olumsuz etkileyebilir ancak regl döneminde cinsel arzularının arttığını belirten kadınlar da vardır. Regl döneminde cinsel ilişkiye girip girmeme kişisel bir tercihtir ve bazı kadınlar kendilerini rahat hissetmedikleri için cinsel arzuları da düşer. Yine de regl döneminde cinsel isteksizlik yaşamak için yorgunluk ve olası karın ağrıları dışında belirleyici bir fizyolojik sebep yoktur.

Reglinin altıncı günü ve regli bitiminden sonrası

Bu dönemde âdet kanaması biter ve östrojen seviyesinin yükselmesiyle kadınlar kendilerini daha iyi hissetmeye başlar. Hormon seviyeleri saçları, cildi ve bağışıklık sistemini olumlu yönede etkiler. Dolayısıyla bu dönemde cinsel arzularda bir artış görülmesi beklenir.

28 günlük dilimin on üç ve on beşinci gün arası

Bu dönem kadınların sekse en yatkın oldukları zamanlardan. Ayrıca östrojen seviyesinin yüksekliği cinsel arzular kadar çekiciliğin de artmasını sağlıyor.

28 günlük dilimde diğer âdet dönemine doğru son on üç gün

Bu dönemde östrojen hormonunun seviyesi düşerken progesteron hormonu artışa geçiyor. Progesteron kadınları rahatlatan bir hormon olsa da seviyesi iyice yükseldiğinde vücuttaki sıvının tutulmasına sebep oluyor. Regl dönemi yaklaştıkça vücudu hamileliğe hazırlamak için salgılanmış olan progesteron hormonu seviyesi tekrar düşüyor. Bu düşüş âdet öncesi sendromu olarak bilinen tatsız bir dönemi başlatıyor. Bu dönemde sekse çok da sıcak bakmamak ve cinsel arzularda azalma pek çok kadında görülen bir durum.

Etiket: adet döngüsü ve seks, regl dönemi ve seks, menstrüasyon döngüsü, regl ve cinsellik, âdet döngüsü, kadın ve seks, kadın ve cinsellik, cinsel yaşantı, seks, regl dönemi, âdet, cinsel yaşantı

İzmir’de art arda köpek balığı heyecanıİzmir’in Menderes ilçesinde balık tutmak için sandalla denize açılan bir ailenin oltasına iki adet köpek balığı takıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber