'Devlet eşimi ve ağabeyimi kurtarsın'

Libya’da Hafter güçleri tarafından üç ay önce eşi ve ağabeyi restorandan kaçırılan Pınar Demir, “Altı Türk vatandaşımız için herkes seferber oldu. İki günde bırakıldılar. Devlet eşimi ve ağabeyimi de kurtarsın” diyor.

'Devlet eşimi ve ağabeyimi kurtarsın'

Libya’da Hafter güçleri tarafından alıkonulan altı Türk vatandaşı önceki gün serbest bırakılırken, üç ay önce eşi ve ağabeyi aynı bölgede çalıştıkları restorandan kaçırılan Pınar Demir’in endişeli bekleyişi sürüyor. Demir, “Kaçırıldıkları günden beri sadece hayatta oldukları haberini aldık. Altı Türk vatandaşımız için herkes seferber oldu. İki günde bırakıldılar. Üç aydır tutuklanan eşim ve kardeşimi talep etmediler mi? Devlet eşimi ve ağabeyimi de kurtarsın” dedi.

Libya’da General Hafter’e bağlı güçler, geçtiğimiz cuma günü Türkiye ile tüm ilişkilerin kesildiğini ve Türk gemi ve uçaklarının Libya’ya girişine izin verilmeyeceğini açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından Türk vatandaşı altı gemi personeli Hafter güçleri tarafından gözaltına alınmıştı. Gözaltılar üzerine Türkiye, Türk vatandaşlarının derhal serbest bırakılmamaları halinde Hafter’e bağlı unsurların “meşru hedef” haline geleceğini açıklamıştı. Dışişleri Bakanlığı’nın Hafter güçlerine sert uyarılarının ardından altı Türk gemi personeli serbest bırakılmıştı. Altı Türk gemi personelinin Libyalı şirket sahipleriyle gemiye geri döndüğü ve kendi istekleriyle çalışmaya devam etme kararı verdikleri öğrenildi.

İşten kaçırdılar

Gemicilerin kurtarılmasının ardından gözler, üç ay önce kaçırılan Hatay Samandağlı Pınar Demir’in eşi Mehmet Demir (45) ile ağabeyi Volkan Altınok’a (39) çevrildi. Libya’nın Trablus bölgesinde çalıştıkları restorandan kaçırılan eşi Mehmet ve ağabeyi Volkan’dan haber alamayan Pınar Demir, Milliyet’e konuştu:

“Eşim ve ağabeyimden üç aydır haber alamıyoruz. İkisi de Trablus’a yakın bir bölgede Türk lokantasında çalışıyordu. Eşimle en son 10 Nisan günü görüştüm. Daha sonra arayınca bir daha haber alamadım. Orada çalışan başka tanıdıklara ulaştım. Eşim ile kardeşimin lokantadan alınarak kaçırıldıklarını öğrendim. Hemen konsolosluk ve Dışişleri Bakanlığı’na başvurdum. Konsolosluk, tutukluların durumunun iyi olduğunu söyledi.”

‘Kızım babasını soruyor’

Demir şunları söyledi: “Altı Türk vatandaşımız için herkes seferber oldu. 72 saat içerisinde bırakılmaları talep edildi, iki günde bırakıldılar. Üç aydır tutuklanan eşim ve kardeşim ise bırakılmıyor. Türk gemi personeli serbest bırakılınca konsolosluğu aradım ‘Benim eşim ve ağabeyim talep edilmediler mi?’ dedim, ‘İlgileniyoruz’ dediler. Sadece hayatta ve iyi olduklarını söylüyorlar. Üç aydır ne bir bağlantı kurabildik, ne de konuşabildik. İki kızımız var. Büyük kızım ‘Babam ne zaman gelecek, ne zaman bırakacaklar?’ diye soruyor. Yetkililerden eşim ve ağabeyimin en kısa zamanda bize kavuşturmalarını istiyoruz. Hepimiz endişeliyiz.”

Dehşete düşüren görüntü! Aniden önüne atladı ve...Van’ın Erciş ilçesinde seyir halindeki TIR'ın önüne aniden kendini atan şahıs ağır yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber