DGS sonuçları ne zaman açıklanıyor? ÖSYM DGS sonuçları sorgulama

DGS sonuçları için adayların heyecanlı bekleyişi sürüyor. Binlerce adayın Üniversite eğitimini dört yıla tamamlamak için girdikleri Dikey Geçiş Sınavı 21 Temmuz tarihinde gerçekleştirildi. Peki DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

DGS sonuçları ne zaman açıklanıyor? ÖSYM DGS sonuçları sorgulama

DGS sınav sonuçları için geri sayım başladı. 21 Temmuz'da gerçekleştirilen DGS sınav sonuçları için ÖSYM tarafından beklenen açıklama geldi. DGS sınav sonuçlarının 16 Ağustos'ta ais.ösym.gov.tr adresi üzerinden adaylara duyurulması bekleniyor.

DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

21 Temmuz 2018 tarihinde yapılan Dikey Geçiş Sınavı(DGS) sonuçları 16 Ağustos 2018 tarihinde "https://sonuc.osym.gov.tr" adresi üzerinden adayların erişimine açılacak.

DGS TERCİH İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öğreneceklerdir. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet adresinden yayımlanan Tercih Kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir.

DGS PUAN HESAPLANMASI

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınabilecek DGS puanları hesaplanacaktır. DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar, Tablo-A’da yer almaktadır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır.

Küsen eşini almaya gittiği kayınpederinin evinde dehşet saçtıDiyarbakır'ın Silvan ilçesinde, Fatih Poyraz, şiddetli geçimsizlik nedeniyle 3 çocuğuyla birlikte babası Enver Tekin'in evine sığınan eşi Gülşen Poyraz'ı almak için gece mahalleye gitti. Tekin aliesinden olumsuz yanıt alan Fatih Poyraz, ağabeyi ve dayısıyla birlikte, Tekinler'in evine, pompalı ve kalaşnikof tüfekle ateş açtı. Açılan ateşte Tekin ailesinin yardım istemesi üzerine gelen mahalleliden 6 kişi öldü, 9 kişi de yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber