"Dijital sistem, son kullanıcıyı etkileyecek sorunlara yol açabilir"

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), yaz saati uygulamasına bu yıl 28 Mart tarihinde geçilecek olmasının bu geçişi otomatik olarak yapan dijital sistem ve altyapılarda, son kullanıcıyı da etkileyecek karışıklık ve sorunlara yol açabileceği uyarısında bulundu.

TÜBİSAD’dan yapılan açıklamada, her yıl Mart ayının son cumartesi günü gece yarısından sonra geçilen yaz saati uygulamasına bu yıl Bakanlar Kurulu Kararı ile 28 Mart Pazartesi sabahı saat 03.00’te geçilecek olmasının birçok soruna yol açabileceği ifade edildi.

Dijital sistemlerin ve altyapıların hemen hemen tümünde yaz saati uygulamasına geçişlerin otomatik yapıldığı hatırlatılan açıklamada, 27 Mart’ta planlanan geçişin 28 Mart’a alınmasının her türlü işlemde yanlış saat bilgisini oluşturacağı, bunun da hem kurumlar, hem de son kullanıcılar üzerinde olumsuz etki yaratacağı belirtildi.

Uygulama ile telekom sektöründen ulaşıma, finanstan alışverişe, pek çok alanda bilgisayar ve dijital alt yapıda sorunlar yaşanabileceğine dikkat çekilen açıklamada, olası aksaklıklarla ilgili şu görüşlere yer verildi:

"Bilgi teknolojileri sistemleri açısından; takvim ve zamanlama/planlama uygulamaları, güncel ve geçmişe yönelik tarih hesaplamaları, finans kayıt uygulamaları ve tüm işlem kayıt sistemlerinde yaşanabilecek olumsuzlukların yanı sıra elektronik sistemlerin çeşitliliğine bağlı olarak öngörülemeyecek problemlerle karşı karşıya kalınması kaçınılmaz olabilecektir. Bu problemler; yaz saati uygulamasına göre çalışan kurum ile son kullanıcıları, yaz saati uygulaması değişikliğinden etkilenen sistemlerle iletişimde olan dünyadaki diğer elektronik sistemleri ve bu değişikliğin yaşandığı ülkelerdeki kurum ve kişilerle irtibatta olan kullanıcıları etkileyecektir.

Öncelikle tüm kuruluşlardaki belki de yüzlerce programın manüel olarak (elle) tarih değişimlerinin yapılması gerekecektir. Örneğin, telekom operatöründe bu uygulama bir operatöre, 300’den fazla uygulama ve veritabanı sunucusu olmak üzere bütün elektronik sistemlerin yeniden manüel ayarlama yapma ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Bu uygulamalar, faturalamadan haberleşmeye kadar pek çok konuyu kapsamaktadır.

Bunların yanı sıra pazar günü işlem yapan iş yerleri ile bankacılık sistemlerinde para transferlerinin yanlış zamanlarda gözükmesi, uluslararası hava yolu taşımacılığında saat farkından doğacak aksaklıklar, sunucular aracılığıyla yapılan ve özellikle uluslararası uyum gerektiren her türlü işlemde yanlış saat bilgisinin olması, mail, veritabanı, ödeme sistemleri gibi kişisel uygulamalarda pazar günü için ajandada yer alan hatırlatma, alarm, randevu gibi kayıtların kayması ve belli saatlerde verilen, saat başı ücretlendirme yapılan servislerde yaşanabilecek aksaklıklar bunlar arasında sayılabilir."

Bu tarz değişikliklerin en az 6 ay öncesinden planlanabilmesi durumunda, gerekli uygulamaların tüm elektronik sistemler ve bilgi teknolojileri ürünlerinde koordineli olarak hayata geçirilebilmesinin mümkün olabileceği belirtilen açıklamada, planlanan yaz saatine geçiş kararının mümkünse durdurulması, mümkün olmadığı takdirde ise yaşanabilecek problemler konusunda kamuoyunun aydınlatılması istendi.

Çamlıca Televizyon Kulesi'nde 'son parçalar' yerleştiriliyorÇAMLICA'da görüntü kirliliği oluşturan antenler ve kulelerinin tek bir noktada toplanması için yapımına başlanan Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi inşaatında sona yaklaşılıyor. Kulede devam eden kaplama çalışmalarında, alt bölümlerdeki son parçalar yerine yerleştiriliyor. Kulenin kullanılmaya başlanmasının ardından Çamlıca tepesindeki antenlerin sökülmeye başlanacağı öğrenildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber