Documentarist başlıyor konuk ülke Sudan

Bu sene 15-20 Haziran’da 12. yılını kutlayacak olan Documentarist İstanbul Belgesel Günleri’nde Türkiye’den geniş bir belgesel seçkisi sunulacak.

Documentarist başlıyor konuk ülke Sudan

Etkinlikte “Konuk Ülke” Sudan olarak belirlenirken, Onur Konuğu ise İngiliz belgesel ustası Sean McAllister. Konuk Ülke Sudan bölümünde bu sene Berlinale’nin dikkat çeken filmlerinden “Ağaçlardan Bahsetmek” (Talking About Trees) başta olmak üzere, aynı belgeselde bahsi geçen Sudan Film Grubu’nun 1970 ve 80’lerde üretiği filmlerden nadir bir seçki restore edilmiş kopyalarıyla sunulacak. Documentarist 2019’un 30’dan fazla filmin seçildiği Türkiye Panorama bölümü, Türkiye’nin bağımsız belgesel üretiminin genel panoramasını sunuyor. Yaratıcı belgeselin dünyadaki en taze örneklerinin sunulduğu Eleştirmenler Ödülü Adayları bölümünde, Heddy Honigmann’ın ‘Buddy’, Anja Kofmel’in “İsviçreli Chris” (Chris the Swiss), Marwa Zein’in ‘Hartum Ofsayt’ın da aralarında olduğu filmler gösterilecek. Film gösterimleri Aynalı Geçit, Vault34/Yeşilçam Sineması ve Kadıköy Sineması’nda, yan etkinlikler ise Yapı Kredi Kültür Sanat’ta gerçekleşecek.

Documentarist başlıyor konuk ülke Sudan

AK Parti'den Emine Bulut cinayeti açıklaması!AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MKYK toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu. Çelik, Emine Bulut cinayeti ile ilgili "Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda hassasiyetinin altını çizdi" dedi. Kadın cinayetleriyle ilgili Çelik, yasal düzenleme ihtiyacının olması halinde tereddüt edilmeyeceğini de belirtti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber