'Domuz büyüsü' iddiası yargıya taşındı

Aydın’ın Didim ilçesinde "domuz büyüsü" yaptıkları iddiasıyla belediyedeki işlerinden çıkarılan 2 kadın işçi, belediye başkanı aleyhine dava açtı.
AA muhabirinin görüştüğü işçiler Ayşegül Menderes ve Fatma Hatuk Eryürek, Belediye Başkanı Mümin Kamacı ve Başkan Yardımcısı Ahmet Karaoğlu tarafından "domuz büyüsü" yaptırdıkları iddiasıyla işten atıldıklarını ileri sürdü. Belediyede 10 yıldır çalıştığını belirten Fatma Hatuk Eryürek, "Başkan Kamacı ile yardımcısı Karaoğlu, kendilerine domuz büyüsü yaptırdığımızı ileri sürerek, bizi işten attı. Bu iddia doğru değil, hakkımızı arayacağız" dedi.
Belediye Başkanı Mümin Kamacı’nın 2004 yılında göreve gelmesinin ardından sürekli olarak değişik birimlerde çalıştırıldığını iddia eden Eryürek, şunları söyledi:
"Kamacı göreve başladıktan sonra, beni Fen İşleri Müdürlüğünden alıp, santral görevlisi yaptı. Bir yıl sonra zabıta oldum. Daha sonra tapu biriminde görevlendirdi. Burada personel ihtiyacı olmadığı ortaya çıkınca Fen İşlerine geri gönderildim. Apollon Tapınağı’nda kapı görevlisi olarak, ardından Belediye Garaj Amirliği tamir atölyesinde çalıştım. Son olarak da temizlik görevlisi oldum. Bana gönderilen tebligatta, ’İzinli olduğunuz halde belediye binasının güvenlik açısından görevliler haricinde kimsenin bulunmaması gereken yerlerde, Ayşegül
Menderes ile şüpheli hareketler yaptınız. Bir şişe içinde niteliği bilinmeyen sıvı maddeyi kapı önüne döktünüz’ denilerek iş akdimin feshedildiği bildirildi. Basına yapılan açıklamadaysa ’Domuz yağı döktüğüm’ ve ’Domuz büyüsü yaptırdığım’ gerekçesiyle işten atıldığım ileri sürüldü." Belediyede kadrolu işçi olarak çalışırken atıldığını belirten Eryürek, Disiplin Kurulu kararıyla işten atılamayacaklarını savundu.
Disiplin Kurulunun aldığı kararı İçişleri Bakanlığına bildirmesi gerektiğini ve ancak müfettiş raporuyla işten çıkarılabileceklerini söyleyen
Eryürek, şöyle devam etti: "Hiçbir iddia gerçeği yansıtmıyor. Bana yapılan asılsız suçlamalar nedeniyle 14 yaşındaki kızım, arkadaşları arasında mahcup oldu. Yaşadığım stresten dolayı sütüm kesildiği için 4 aylık bebeğim de mağdur oldu. Belediye yöneticileri adalet önünde hesap verecekler." İşten atılan Ayşegül Menderes de Eryürek gibi suçlamaları kabul etmedi. Menderes, 15 yıllık şeker hastası olduğunu belirterek, şöyle dedi: "Pet şişe içinde şekerli su ve ensülin ile geziyorum. Belediyenin güvenlik kamerasında elimde bulunan pet şişedeki suyun dökülmesi görüntüsü için büyü olduğunu söylüyorlar. Görüntüler gerçekleri yansıtmıyor. Büyü ve benzeri saçmalıklara inanan insanlar halkı yönetiyor. Belediye yöneticileri tarafından yapılan suçlamalardan sonra insanların bakışları değişti. Bu suçlamaları yapanları, dökülen sıvının tahlilleriyle domuz yağı olduğunu kanıtlamaya davet ediyorum." Eryürek ile Menderes’in avukatı Zekiye Baran, "Geçen hafta işe iade
davası açtık. Şimdiyse yaşanan durumdan dolayı basın yoluyla hakaret davası açtık" diye konuştu. AA muhabirinin görüştüğü Belediye Başkanı Mümin Kamacı ise konuyla ilgili şunları söyledi: "Kapılara bir şeyler sürdükleri kamera görüntülerinde mevcut. Bunu
yapanlar, bizlerin ve gelen misafirlerin de yediklerine içtiklerine bir şeyler katabilirlerdi. İki arkadaşımız disiplin kurulu kararı ve başkanlık onayıyla işten çıkarıldılar. Kurum içerisinde böyle bir olay yaşanması hepimizi üzdü. Aldığımız kararın arkasındayız. En iyisini yargı bilir."

Bahçeli'den Erdoğan'a 'Hakan kaftanı'Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi evinde ziyaret etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber