Duş almak (banyo yapmak) orucu bozar mı?

Duş almak (banyo yapmak) orucu bozar mı sorusu oruç tutan vatandaşlar tarafından oldukça merak ediyor. Oruç ile beraber merak edilen sorular arttı. Duş almak ile ilgili dinayetten daha önce açıklama yayınlanmıştı. Peki Duş almak (banyo yapmak) orucu bozar mı?

Duş almak (banyo yapmak) orucu bozar mı?

Duş almak banyo yapmak orucu bozar mı? İşte binlerce müslüman tarafından merak edilen duş almak(banyo yapmak) orucu bozar mı sorusuna Diyanet'in yanıtı...

BANYO YAPMAK ORUCU BOZAR MI?

Oruçlu iken banyo yapmanın bir sakıncası yoktur.Ancak oruçluyken banyo yapıldığında kulaklara, ağız ve burna su kaçırmamaya dikkat edilmelidir. Aksi taktirde oruç bozulur. Oruçta banyo yapan kişi ağza burna su verirken dikkat etmeli. Yutmamalı ve boğaza kaçırmamalıdır.

Eğer rüyada ihtilam oldu ise ya da cenabet ise banyo yapması gerekiyorsa oruçlu iken gusül abdesti alabilir. Fakat ağza ve burna su verirken dikkat etmeli. Su kaçırmamalı. Suyu yutmamalı.

Ağız veya burundan su yutulmadıkça yıkanmakla veya gusül abdesti almakla oruç bozulmaz. Nitekim Hz. Aişe ile Ümmü Seleme validelerimiz, Peygamberimiz (s.a.s.)'in Ramazanda imsaktan sonra boy abdesti almış olduğunu haber vermişlerdir (Buhârî, "Savm", 25).

Polis, trenin çarpmak üzere olduğu aracın sürücüsünü son anda kurtardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber