E devlet sistemine giriş nasıl yapılır? E devlet hizmetleri...

E devlet şifresi nasıl alınır? Milyonlarca vatandaşın, e devlet üzerinden yapacağı işlemler büyük kolaylık sağlıyor. Her vatandaşın e devlet şifresine sahip olarak, işlemini yapabilmesi hem vakit açısından hem kolaylık açısından büyük yarar sağlıyor. Peki e devlet sistemi üzerinden hangi hizmetler veriliyor? E devletten hangi işlemler yapılabilir?

E devlet sistemine giriş nasıl yapılır? E devlet hizmetleri...

E devlet sistemine giriş yapmak isteyen vatandaşlar, birçok hizmeti buradan kolaylıkla sağlayabiliyor. Peki e devlet şifresi olmayan vatandaşlar ne yapmalı? T.C. Kimlik Numaranızı ve e-Devlet Şifrenizi kullanarak kimliğiniz doğrulandıktan sonra işleminizi kolaylıkla yapabileceğiniz hizmetler ise...

E DEVLET'E YENİ EKLENEN HİZMETLER

Adalet Bakanlığı
Basın İlan Kurumu
Bayburt Üniversitesi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı
İçişleri Bakanlığı
Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü
Milli Eğitim Bakanlığı
Milli Kütüphane Başkanlığı
Millî Savunma Bakanlığı
Sağlık Bakanlığı
Sermaye Piyasası Kurulu
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü
Sosyal Güvenlik Kurumu
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)
TRT Genel Müdürlüğü
Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Vakıflar Genel Müdürlüğü

E-DEVLET'E NASIL GİRİLİR?

E-Devlet uygulamasına giriş için, başka eşi olmayan, sadece size özel olarak oluşturulmuş 2 bilgiye ihtiyacınız var. Bunlardan biri TC kimlik numaranız, diğeri ise e-Devlet şifreniz. TC kimlik numaranızı zaten biliyorsunuz. E-Devlet şifrenizi de herhangi bir PTT şubesinden, 2 TL karşılığında edinebilirsiniz. Şifre size kapalı bir zarf içinde verilir ve şifreyi zarfı size veren PTT görevlisi bile göremez. Siz de bu zarfı kimsenin göremeyeceği bir yerde açın ve sisteme ilk girişinizi gerçekleştirdiğinizde değiştirin.

Giriş için gerekli olan bu 2 şifreyi de hazır ettikten sonra, E-Devlet uygulamasının adresine gitmeniz gerekir. Sistemin elektronik ortamdaki adresi, "turkiye.gov.tr"dir. Kullanıcılar internet tarayıcılarındaki adres çubuğuna bu adresi yazarak sistemin ana sayfasına ulaşırlar. Burada TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresinin yazılması gereken 2 kutucuk vardır. Bilgiler doğru kutucuklara yazıldıktan sonra "giriş" düğmesi tıklanarak sisteme girilir. Bu ilk girişinizse sistem güvenliğiniz gereği E-Devlet şifrenizi değiştirmenizi isteyecektir. Zarf içinden çıkan ve ilk girişte kullandığınız şifreyi, kolay hatırlayabileceğiniz fakat başkalarının bilemeyeceği ve kolay kolay tahmin edemeyeceği bir şifreyle değiştirin.

Mayın ve el yapımı patlayıcıların imhasına devam ediliyorMilli Savunma Bakanlığı (MSB), Pençe-2 Harekatı’nda tespit edilen mayın ve el yapımı patlayıcıların imhasının gerçekleştirildiği görüntüleri paylaştı.Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Irak’ın kuzeyinde başarıyla devam eden Pençe-2 Harekâtı’nda tespit edilen mayın ve el yapımı patlayıcıların imhasına devam ediliyor” denildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber