Ebola virüsü nedir? Ebola virüsü belirtileri nelerdir?

Özellikle Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde görülen ve Ebola Nehri yakınında tespit edilen Ebola virüsü nedir, nasıl bulaşır? Ebola virüsünün belirtileri nelerdir? İşte Ebola virüsü ile ilgili merak edilenler...

Ebola virüsü nedir? Ebola virüsü belirtileri nelerdir?

Geçmişte Ebola Hemorajik Ateşi olarak adlandırılan Ebola Virüs Hastalığı filovirüs ailesinin bir üyesi olan Ebola virüsünün neden olduğu sıklıkla ölüme neden olan önemli bir hastalıktır. Tanımlanan beş Ebola virüs türü bulunmakta olup bunlardan dördü insanlarda hastalığa yol açmaktadır. EVH, insanlarda ve primatlarda (maymunlar, goriller ve şempanzeler) hastalığa neden olabilir.

HANGİ BÖLGELERDE GÖRÜLÜR?

EVH, ilk olarak 1976'da, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki Ebola Nehri yakınında tespit edilmiştir. Hastalık; Afrika kıtasında Liberya, Gine, Sierra Leone, Demokratik Kongo Cumhuriyeti (Zaire), Gabon, Güney Sudan, Fildişi Sahilleri, Uganda, Kongo, Nijerya Cumhuriyeti gibi ülkelerde zaman zaman salgınlar yapmaktadır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ateş
Baş ağrısı
Eklem ve kas ağrısı
Halsizlik
İshal
Kusma
Mide ağrısı
İştahsızlık

NASIL BULAŞIR?

Enfekte bir kişinin kanı ya da salgılarıyla (ter, tükürük, sperm, idrar, dışkı ve kusmuk) doğrudan temas.

Enfekte salgılarla kontamine olmuş objelerle temas.

Defin işlemleri sırasında cenazeye doğrudan temas edilmesi de hastalığın yayılmasında etkendir.

Enfekte canlı ya da vahşi hayvanlar veya bunların çiğ ya da az pişirilmiş etleriyle temas etmekle bulaşır.

İyileşen erkek hastaların spermleri yoluyla hastalığı 7 haftaya kadar bulaştırması mümkündür.

Ebola Kanamalı Ateşi’ne yol açan virüsler, genellikle hasta bakımıyla uğraşırken enfekte salgılarla teması olan aileler ve arkadaşlar aracılığıyla yayılmaktadır.

TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Hastalığa spesifik bir tedavi yoktur. Klinikte destek tedavisi esastır.Özellikle sıvı replasman tedavisi olmakla birlikte destekleyici tedavi uygulaması yapılmaktadır. İhtiyaç halinde böbrek diyalizi, kan transfüzyonu, plazma replasman tedavisi uygulanır.

 

Zabıt katibi cinayeti şüphelisi suçunu itiraf ettiAntalya’nın Gazipaşa ilçesinde 2 yıl önce işlenen ve 1 yıl önce şüphelisi yakalanan zabıt katibi cinayetinin ilk duruşması yapıldı. Tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS ile katıldığı duruşmada suçunu itiraf eden katil zanlısı, “Ben öldürdüm, kasıtlı olarak öldürmedim” dedi. Öldürülen zabıt katilinin ağabeyi ise katilin çelişkili ifadeler verdiği belirterek, ”Adaletimize güveniyorum. İnşallah adalet gerektiği cezayı bu şahsa verecek. Gerekli cezayı alsın ki bizlerde vicdanen rahatlayalım” diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber