Ekşi Sözlük'ün tazminat talebi reddedildi

Ekşi Sözlük'ün 'kapatılması gerekçesi' ile ilgili Türk Telekom'a açmak istediği tazminat davası reddedildi.


''Ekşi Sözlük'' avukatının, siteye erişimin hangi gerekçeyle engellendiğine yaklaşık 4 süreyle cevap vermeyerek, siteyi zarara uğrattığı iddiasıyla Türk Telekom aleyhine açtığı maddi-manevi tazminat davası reddedildi.

Alınan bilgiye göre, dava dilekçesinde, siteye ADSL'den erişimin, Şubat 2006'da Türk Telekom tarafından engellendiği belirtildi. Başvurulara rağmen, Türk Telekom'un siteye erişimin mahkeme kararıyla engellendiğini 22 Mayıs 2006'da bildirdiği anlatılan dilekçede, bir hafta sonra mahkemeye yapılan başvuruyla erişim yasağının kaldırıldığı kaydedildi.

Erişimin engellendiği sürede sitenin reklam gelirinin düştüğü ifade edilen dilekçede, erişimin engellenme gerekçesinin zamanında iletilmesi durumunda, yasağının kalkması için daha erken girişimde bulunulacağı ve maddi zararın daha küçük olacağı savunuldu.

Türk Telekom'un "başvuruları zamanında cevaplamayarak görevini yerine getirmediği" öne sürülen dilekçede, toplam 3 bin YTL maddi ve manevi tazminat talebinde bulunuldu.

Davanın görüldüğü Ankara 10'uncu Asliye Hukuk Mahkemesi tazminat talebini reddetti.

Kararın gerekçesinde, "esrar içimini özendirici ve teminini kolaylaştırıcı bilgiler bulunması sebebiyle siteye erişimin engellenmesine mahkemenin karar verdiği" belirtildi. Davalının bu kararı uyguladığı ifade edilen kararda, "Türk Telekomünikasyon AŞ'nin, doğrudan doğruya Ekşi Sözlük'e karşı haksız bir eylemi yoktur" denildi.

"Ekşi Sözlük"ün avukatı Başak Purut ise "temyiz başvurusu yaptıkları Yargıtayın da yerel mahkeme doğrultusunda karar vermesi durumunda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuracaklarını" söyledi.

İlçeyi silah deposuna çevirmişler!Barış Pınarı Harekatı kapsamında Fırat'ın doğusunda terörden arındırılan Tel Abyad ilçe merkezinde YPG/PKK'lılara ait çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber