Enerji içecekleri ölüme götürebilir

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde enerji içeceklerinin 18 yaşından küçüklere satışına yasaklama getirdi.

Enerji  içecekleri ölüme götürebilir

Söz konusu ürünler bundan sonra spor tesisleri, okul kantinleri ve hastanelerde satılamayacağı gibi, reklamı da yapılamayacak. Bakanlığın yasağını destekleyen uzmanlar kalp hastalığı olanlar, hamileler, diyet yapanlar, sürekli sporla ilgilenenler, çocuk ve alkol tüketenlerin enerji içeceklerinden uzak durması gerektiğini söyledi.

Şişli Florence Nightingale Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Tuba Kayan Tapan şunları söyledi: “Dünya Sağlık Örgütü; Türkiye ve Avrupa genelinde tüketimi hızla artan enerji içeceklerinin, halk sağlığını olumsuz etkilediğini belirtiyor. Yoğun kafein içeren bu ürünler, özellikle çocuk ve gençlerin sağlığını tehdit ediyor. En büyük tehdit ise fazla tüketim ile ortaya çıkan kafein zehirlenmesi. Astım ve alerjisi olan kişilerde, ilaç kullanımı sonrası efedrin içeren enerji içeceği tüketimi ile ciddi bulantı, baş dönmesi, göğüste sıkışma, yorgunluk, baygınlık, hipertansiyon, taşikardi geliştiği belirlenmiş durumda. Enerji içeceğinin alkol ile karışımı tansiyonu artırarak aynen kalp krizinde olduğu gibi pıhtı oluşumunu artırarak inme riskini tetikleyebilir.”

‘Kalp krizi riski’

Memorial Kayseri Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Selim Kurtoğlu ise enerji içeceklerinin özellikle çocuk ve ergenlerde bağmlılık yapabileceğine dikkati çekti. Kurtoğlu; enerji içeceklerinin, yüksek miktarda şeker ve uyarıcı madde içerdiği için obizete, davranış bozukluğu gibi birçok sağlık sorununa yol açabiliceğine vurgu yaptı.

Enerji içeceklerinin çocuklarda bile ani kalp problemi ortaya çıkarabileceğine dikkat çeken Kurtoğlu şöyle devam etti: “Bu ürünlerin içerisinde bulunan kafein ve ginseng maddeleri, kalp-damar sorunlarına yol açabilir. Kafeine bağlı çarpıntı, ritim bozukluğu, hipertansiyon riski söz konusu. Kalp hastalığı söz konusu ise enerji içeceğinin aşırı tüketimi ani ölümlere bile neden olabilir.”

Yozgatlı kaporta ustası kendi imkanlarıyla ‘Formula 1’ aracı yaptıYozgat’ın Sorgun ilçesinde Fahri Taşkan isimli kaporta ustası çocukluktan beri ‘Formula 1’ aracına sahip olmanın hayalini kuruyordu. Hayalini gerçekleştirmek için atölyesinde kolları sıvayan Taşkan, hurda parçaları toplayarak gerçeğini aratmayan ‘Formula 1’ aracı yaptı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber