Geri Dön

Engelsiz yaşam için yürüdüler

Yurt genelinde dün “Dünya Otizm Farkındalık Günü” kapsamında yürüyüş düzenlendi. Otizmli çocuklar gökyüzüne mavi balon bırakırken, aileler isteklerinin engelsiz bir yaşam olduğunu söyledi

Engelsiz yaşam için yürüdüler

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Sağlık ile Milli Eğitim müdürlüklerince, Şırnak, Siirt, Bingöl, Şanlıurfa ve Adıyaman gibi bir çok ilde “Dünya Otizm Farkındalık Günü” kapsamında yürüyüş düzenlendi. “Otizmin farkındayız, çözümde bir aradayız”, “Otizmi fark et, kabul et, bizimle yürü” dövizlerinin taşındığı yürüyüşe otizmli çocuklar ve ailelerinin yanı sıra vatandaşlar da katıldı. Şırnak’ta, Sanat Sokağı’na kadar gerçekleşen yürüyüş sonunda açıklama yapan İl Sağlık Müdürü İsmail Başıbüyük, otizmli bireylerin topluma kazandırılmaları gerektiğini söyledi. Yürüyüşe katılan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Muzaffer Akçam da, “Çocuklar ilk iki yılda tek kelimelik cümleler kuramıyorsa bu otizme işarettir. Tıbbi kontrol gerektirir” dedi.

‘Erken tanı önemli’

Siirt’te de otizmli çocuklar ve aileleri, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na kadar yürüdü. Genetik ve çevresel faktörlerin otizme yol açabileceğine işaret eden Halk Sağlığı Hizmetleri Eğitim Koordinatörü Serap Sevcan Aslan, “Otistik çocuklarımızın sosyal hayatta yer alabilmeleri, kendi ihtiyaçlarını bağımsız karşılayabilmeleri, ayakları üzerinde durarak hayata tutunmaları için erken yaşta eğitim, sağlık ihtiyaçlarının karşılanması ve farklı ilgi alanlarına yönlendirilmeleri çok önemli” diye konuştu.

Bingöl’de ise, “Farkındayız, Farklıyız Ama Hepimiz Aynıyız” sloganıyla PTT kavşağında başlayan yürüyüş Genç Caddesi’nde sona erdi. Otizm konusunda toplumsal bilinçlenmeye ihtiyaç olduğunu belirten Özel Eğitim ve İş Uygulama Merkezi Müdürü Mehmet Tokuş, “Farkındalık günleri, bayram günleri değildir. Dolayısıyla kutlanacak günler de değildir” ifadesini kullanarak, engelleri hissettirmeyecek, engelsiz bir yaşam dilediklerini vurguladı. Konuşmaların ardından otizmli çocuklar, ellerindeki mavi balonları gökyüzüne uçurdu.

Şanlıurfa Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi tarafından düzenlenen etkinlikte otizmli çocuklar ellerini boyayarak beyaz kumaşa bastı ve gökyüzüne mavi balon bıraktı.

Engelsiz yaşam için yürüdüler

Emine Erdoğan’dan farkındalık mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Twitter hesabından Otizm Farkındalık Günü’ne ilişkin paylaşımda bulundu. Erdoğan, paylaşımında “Günümüzde her 59 çocuktan biri otizmli olarak dünyaya geliyor. Bu rakam 1985’te 2 bin 500 çocukta 1 idi. Sebebi henüz tam olarak bilinmese de çevresel faktörler, yanlış beslenme alışkanlıkları gibi ilişkilendirilen olumsuz sebepler üzerine yoğunlaşmalıyız” ifadelerini kullandı. ANKARA Milliyet

TEM bağlantı yolunda kamyon devrildiİstanbul Esenyurt Haramidere TEM bağlantı yolu Bahçeşehir istikametinde, virajı alamayan hafriyat kamyonu devrildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber