Erkeklere göre ‘ölüm’

‘Ölüm ve Erkek’ başlıklı sergi Mine Sanat Galerisi’nde açıldı. Sadece erkek sanatçıların işlerinden oluşan sergi erkeklerin ölüm algısı üzerinde duruyor. 14 Nisan’a kadar açık

Erkeklere göre ‘ölüm’

İçeriye adımınızı atar atmaz sizi mermer bir musalla taşı karşılıyor; üstünde askeri kamuflaj kumaşıyla kefenlenmiş, tam göğüs hizasında bir demet çiçeğin olduğu bir ölü erkek yatıyor... Yanındaki duvarda yer alan metinde ise şu sözler dikkatimizi çekiyor: “Erkekler, avcı güdülerinin çeşitli düzlemlerde yüceltilmesiyle savaş ve ölüme sürüklenir. Her durumda sistemin özündeki anahtar sözcük savaştır; yani karşısında ötekini rakip ve düşman ilan etmek, hedefe ve nefrete kilitlenmek ve sonunda onu safdışı etmek. Erkek kahramanlık ve iktidar zaaflarıyla bu oyunun gönüllü kurbanı haline getirilir. Ölümün erkeklere bir armağan gibi sunulduğu bu sürecin elimizdeki tüm araçlarla eleştirmesini günümüzdeki en insani duruşlardan biri olarak görüyoruz.”

Savaşanların isyanı gibi
Burası Nişantaşı’ndaki Mine Sanat Galerisi... Bu askeri kamuflajlı ölüyü gösteren yerleştirmenin sahibi ise Gürbüz Doğan Ekşioğlu. Sanatçının bu çarpıcı işi küratörlüğünü Balkan Naci İslimyeli’nin yaptığı “Ölüm ve Erkek” sergisinden. 14 Nisan’a kadar izlenebilecek olan serginin tüm sanatçıları erkek: Balkan Naci İslimyeli, Başir Barlakov, Ergin İnan, Genco Gülan, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Mehmet Güleryüz, Komet, Halil Altındere ve Vahit Tuna. Her biri eserleriyle ölüm, erkek ve iktidar üçgeninde varolan gerilimleri, uzlaşmaları tartışıyorlar.
Halil Altındere’nin 1999’da başına gelen traji komik bir olay bu sergide yerini buluyor. Sanatçı o zamanlar oturduğu mahallenin sakinleri tarafından karakola şikayet edilir. Neden ise çarpıcı; satanist faaliyetler! Altındere’nin tabut kullanarak yaptığı üç boyutlu bir eseri bu şikayetin nedeni olur. Sanatçı bu tabut işini 1999’da AKM’de sergiler. Sergi sonrasında da işi yani tabutu eve getirirken komşular görür. Ama tabut evden çıkmayınca şüphelenip polisi ararlar. Şikayet üzerine polis evi basar, ceset arar. Sonunda Altındere bin bir zorlukla sanatçı olduğunu kanıtlar polislere. Bu olayın tutanağının örneğini sergiliyor sanatçı.

Uçakları düştü, okyanustan bir helikopter ile kurtarıldılarABD'de David Lesh isimli pilot ve arkadaşının bulunduğu küçük uçak, Pasifik Okyanusunda Half Moon Körfezinde suya düştü. Uçağın suya düşme anları, bir başka uçağı kullanan Owen Leipelt tarafından kaydedildi. Uçaktan yara almadan kurtulan Lesh ve arkadaşının sudan kurtarılma görüntülerini ise kendileri kaydetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber