Erkencilere ucuz tatil

Erken rezervasyonla lüks otellerde konaklayıp, tatilinizi yarı fiyatına getirebilirsiniz. Birçok tur şirketinde erken rezervasyon mayıs ayının sonuna kadar devam ediyor. Ancak elinizi çabuk tutmalısınız. Sezon yaklaştıkça fiyatlar artıyor

Erkencilere ucuz tatil

Tatil sezonu başlıyor. Bu yıl dini bayramlar da yaz tatili dönemine denk geliyor. O nedenle tatil yapmak için önünüzde bolca zaman var. Şimdiden hangi ayda ve günde tatil yapacağınız belliyse erken rezervasyonla tatilinizi sezon fiyatlarının neredeyse yarısına alabilirsiniz. Türkiye’nin en güzel tatil beldelerinde en lüks otellerde uygun fiyata konaklamak istiyorsanız elinizi çabuk tutmalısınız. Öyle ki yurt içi tatillerde birçok tur şirketinin sunduğu erken rezervasyon fırsatları bir ay içerisinde sona erecek. Sezon yaklaştıkça da fiyatlar artıyor.
Yabancı turiste ucuz
2017 erken rezervasyon tarihleri 2016’nın Kasım-Aralık aylarında başlıyor ve yaz aylarına girene kadar devam ediyor. Ancak yurt dışı tatillerde erken rezervasyon fırsatları değişiklik gösterebiliyor. Gideceğiniz ülkenin resmi, dini bayramları, okul tatilleri, o yıla özel etkinliklerine göre tarihler belirleniyor. Bazı tur şirketleri bu dönemleri dikkate alabiliyor.
Yabancı turistler kendi ülkelerinin tatil dönemlerinde Türkiye’de ucuz tatil yapmak istiyor. Bunun için tatil yapacakları tarihten 6-7 ay öncesinden rezervasyon yapıp sezonda geceliği 300 TL olan bir otelde 100 TL’ye kalabiliyor.
Ekstra hizmetlere dikkat
Erken rezervasyondan yararlandınız, sıra alacağınız tatil paketinin içeriğine geldi. Burada öncelikle kalacağınız tesisin konaklama konseptine dikkat etmeniz gerekiyor. Öyle ki ucuza getirmek istediğiniz tatil size pahalıya mal olabilir. Konseptler kalacağınız otelde oda hizmetinin yanı sıra alacağınız yeme içme hizmetini kapsıyor. Ancak tesisteki tüm aktiviteler bu konseptlere dahil değil. Örneğin konsept dışındaki saatlerde alınan yemek ve içecekler, SPA, otelin bulunduğu çevredeki tarihi yerlere sağladığı ulaşım hizmetleri ücretli olabiliyor. O nedenle otel seçerken sadece konsepte değil, otelin ekstra ücretli hizmetlerine de bakmak gerekiyor.
Otelin bulunduğu şehirdeki konumu da çok önemli. Sadece otelde konaklayıp denizde ya da havuzda yüzmek istiyorsanız, otelin havuzuna, deniz kenarına yakınlığına dikkat etmelisiniz. Bazı otellerin deniz kenarına yakın olmasına rağmen plajı bulunmayabiliyor. Bu durumda otel müşterilerini memnun etmek için farklı plajlara ücretsiz ulaşım sağlanıyor. Gideceği şehrin merkezini, tarihi yerlerini, müzelerini gezmek isteyenlerin ise kalacağı otelin şehir merkezine yakınlığına dikkat etmeleri gerekiyor. Eğer oteliniz şehrin çok uzağındaysa ulaşım için ciddi paralar ödeyebilirsiniz.

TATİL TAKVİMİ

İşçi Bayramı
1 Mayıs
Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
19 Mayıs
Ramazan Bayramı
25-26-27 Haziran
Zafer Bayramı
30 Ağustos
Kurban Bayramı
1-2-3-4 Eylül

Konaklama seçenekleri

Otellerde oda kahvaltı, yarım pansiyon, tam pansiyon, tam pansiyon plus, her şey dahil, ultra her şey dahil olarak altı tür konaklama konsepti sunuluyor. Bunlar şöyle:
Oda kahvaltı: Kaldığınız otelde ya da pansiyonda sadece oda hizmetinden yararlanarak, kahvaltı yapabiliyorsunuz. Oda kahvaltılı kalacağınız tesiste diğer öğünlerde alacağınız yiyecek ve içecekler ekstraya giriyor. O nedenle kalacağınız tesisin etrafında uygun fiyata öğle ve akşam yemekleri yiyebileceğiniz restoranların olmasına dikkat edin.
Yarım pansiyon: Bu konseptte akşam yemeği dahil. Ancak öğle yemeği ve aradaki içecekler ücrete tabi. Hatta bazı otellerde su için ekstra ücret ödemeniz gerekebiliyor.
Tam pansiyon: Oda hizmetinin yanı sıra kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerini kapsıyor. Ancak yemeklerde alınan alkollü ve alkolsüz içecekler konsepte dahil değil.
Tam pansiyon plus: Tesiste kaldığınız süre boyunca yiyeceğiniz yemeklerin yanı sıra alacağınız tüm alkollü ve alkolsüz içecekler konsepte dahil.
Her şey dahil: Açık büfe kahvaltı, geç kahvaltı, öğle, akşam yemekleri yiyebiliyorsunuz. Tüm alkolsüz ve yerli alkollü içecekler konseptin içinde yer alıyor. Ayrıca snack bar, gece çorbası gibi ara öğünler de bulunuyor. Minibar genellikle hizmete dahil değil.
Ultra her şey dahil: Kalacağınız tesiste kahvaltı, geç kahvaltı, öğle, snack bar, akşam yemekleri, alkollü ve alkolsüz içecekler ücretsiz sunuluyor. Her şey dahilden farklı olarak ithal alkollü içecekler de ücretsiz. Odalarda bulunan mini bar hizmetinden de ücret talep edilmiyor.

Turun içeriğini iyi inceleyin

Erkencilere ucuz tatil


Bir şehri gezmeye karar verdiniz, 500 euro verip tur satın aldınız. Müzeleri, eğlence merkezlerini, en ünlü mekanlarını görme hayali kuruyorsunuz. Burada dikkat, aldığınız tur bunları kapsamayabilir

Seyahatte hiçbir ayrıntıyı düşünmek istemeyenler, paket tur almayı tercih ediyor. Ancak bu paketin hangi hizmetleri kapsadığını iyi incelemek gerekiyor. Peki, paket tur nedir, neleri kapsar? Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da, tanımı “Ulaştırma, konaklama ve bunlara yardımcı sayılmayan diğer turistik hizmetlerin en az ikisinin birlikte, her şeyin dahil olduğu fiyatla satılan veya satış taahhüdü yapılan ve hizmeti 24 saatten uzun bir süreyi kapsayan veya gecelik konaklamayı içeren sözleşmelerdir” şeklinde yapılıyor.
Ulaşım ve konaklama dışındaki diğer hizmetler kapsamına şehir ya da çevre turu, ağırlama, karşılama ve refakat hizmetleri giriyor. Tanımı net, ancak paket turların kapsamı bazen bu kadar net olmayabiliyor. Bu noktada tur satın aldığınız şirket size turun neleri kapsadığı, neleri kapsamadığı konusunda net bilgi vermeli ve sözleşmede bu bilgiler mutlaka yer almalı.
Ekstraya neler giriyor?
Her şey dahil kavramı özellikle yurt dışı seyahatlerde kafa karıştırıyor. Tur satın alanlar, paketlerindeki detayları incelemedikleri için burada belli bir ücreti ödeyecek, yurt dışında başka hiçbir ödeme yapmayacaklarını düşünüyorlar. Özellikle internetten satın alanlar, özel şartları okumadıkları için hayal kırıklığı yaşayabiliyor. Örneğin 500 euro’ya bir İspanya turu aldınız. Bu tur, Barcelona, Valencia, Granada, Sevilla, Madrid şehirlerinde panoramik şehir turu, girişi ücretli olmayan katedral, kale, ünlü meydanları gibi ana mekânları kapsayabiliyor.
Dali Müzesi, Sacramonte Çingene Mahallesi, Al Hamra Sarayı, Toledo, Flamenco Show gibi İspanya’da mutlaka görülmesi gereken yerler ve etkinlikler için ekstra para ödemeniz gerekebiliyor. Bunların dahil olduğu ekstra tur için de 300 euro gibi bir rakam ödemek durumunda kalabilirsiniz.
Ekstra turlar genellikle tur esnasında rehberden alınıyor. Ancak öncesinde tur şirketinizden paketin kapsamını mutlaka öğrenin. Seyahate gitmeden önce de neyi görmek istediğinize karar verip, ona göre bütçenizi ayarlayın.
Promosyon tur alanların, paketin içeriğini ve sözleşmeyi daha dikkatli okuması gerekiyor. Öncelikle promosyon turların iptali ya da değişikliği yapılamıyor. Bu paketlerde, oteller genellikle şehir merkezlerine uzak oluyor. Yine panoramik şehir turları müze ve ören yeri girişlerini kapsamıyor. O nedenle tüm bunların getireceği maliyeti de iyi hesaplamak gerekiyor. Aysel Bozan Yılmaz

‘Yaşamadan bilemezsiniz’

Erkencilere ucuz tatil


Alev Karagöz: Muhteşem doğal güzellikleri nedeniyle Filipinler uzun zamandır aklımdaydı. 7 bin 500 adadan oluşan bir ülke. Her adada sizi şaşırtan, kendine hayran bırakan bir özelliği var. İnternette Filipinler’de çekilmiş bir zipline videosu görüp, aksiyon aşığı olduğumdan ‘bunu yapmalıyım’ diye düşündüm. Bu fotoğraf da Filipinler’in Mindanao adasında çekildi. Genelde sadece yerel turistler tarafından bilinen bu ada hakkında internette fazla bilgi yoktu. Filipinler’de kuru temizleme dükkanın sahibi olan Xai ile tanıştım. Xai, beni arabasıyla yaklaşık 100 km mesafede bulunan Lake Sebu’ya götürdü. Ertesi gün güneş pırıl pırıl parlıyordu ve hemen yola koyulup ‘Seven Falls’ isimli 7 şelalenin olduğu bölgeye gittik. Xai ile beraber şelalelerin üzerinde defalarca süzüldük, muhteşem bir andı. Oradan başka yerlere gittik, köyleri gezdik. İnanılmaz eğlenip çok iyi dost olduk, harikaydı.

Seyahatlerinizden fotoğraflarınızı ve yazılarınızı gönderin yayımlayalım:
facebook.com/milliyetrota
twitter.com/milliyetrota
instagram.com/milliyetrota
rota@milliyet.com.tr

Bu yaz çocuklar, Friends ile maceraya atılacak

Erkencilere ucuz tatil


Prontotour, gençlik kampları markası Friends, 2017 yaz döneminde 15 farklı programla çocukları ve gençleri, Bolu, İzmir, Bodrum, Antalya ve İstanbul’daki kamplarda misafir edecek. Friends Gençlik Kampları, Prontotour’un turizmdeki uzmanlığı ve Caddebostan Youth Travel’ın gençlik kampları konusundaki 20 yıllık tecrübesiyle hayata geçti.
Friends ile 7-18 yaş arası çocuklar ve gençler sanattan spora, bilimden yabancı dil eğitimine kadar farklı branşlarda yapılacak kamplarla eşsiz bir tatil deneyimi yaşayacak. Ebeveynlerin çocuklarını güvenle teslim edebilecekleri Friends Gençlik Kampları, çocukların ve gençlerin bireysel olarak büyük kazanımlara sahip olmalarını sağlıyor. Kamplar arasında liderlik, macera, basketbol, wakeboard, sinema, müzik gibi programlar yer alıyor.

Tatilin püf noktaları?
Abbas Güçlü - YAKAMOZ


Hemen her konu titizlik gerektirir ama sanki seyahatler, normalin daha fazlasını adeta zorunlu kılıyor!
Bütün yıl onun hayalini kuruyorsunuz ve A’dan Z’ye sizi rahatsız eden bir ortamın içine düştüğünüzde, neyi düzelteceksiniz.
Paranızla rezil olduğunuz yetmediği gibi bir de moralinizi altüst edersiniz ki, yeniden toparlanmanız aylar alabilir.
Peki, bir tatile hazırlanırken olmazsa olmazlar nelerdir?
Örneğin 5 bin lira ödediğiniz bir tura, arkadaşınız 3 bin liraya gittiğinde veya kafa dinlemek için gidip de çocuklu ailelerin içine düşerseniz ne hissedersiniz?
Öncesinde kafa yormadan çıkılan her tatil, her türlü maceraya açık olur, haberiniz olsun!
Peki, bu tatil tüyoları neler?
Herkesinki farklı olabilir ama işte bazıları:
Erken rezervasyon avantajlarını araştırdınız mı?
Turla mı gideceksiniz yoksa bilet sizden, barınma ve geziler onlardan olan paketlerle mi?
Her şey dahil sistem mi yoksa?
En doğru seçim, ne zaman?
Rehberli tur mu, yoksa mihmandarlı olan mı?
Kıyafet, ayakkabı ve özellikle de yastık!
Yemek tercihiniz?
Yol arkadaşlarınız?
Merkezi yerler mi yoksa uzak olanlar mı?
Mini seyahat çantası
Acil durumlar, örneğin sağlık, örneğin hırsızlıklar?
Çocukluysanız çocuklu ailelerle ama değilseniz!
Telefon ve internette ekonomik paketler?
Dibe vuran uçak fiyatları mı önemli yoksa barınma mı?
Yukarıdaki örnekleri olabildiğince artırmak mümkün.
Bu, yüzden, dönüşte pişmanlık yaşamamak için öncesinde bir bilene sorarak, doğru rota çizmek çok önemli…
Tatile eziyet çekmek için değil, dinlenmek, keşfetmek ve keyif almak için gidilir…

Lüks otomobille saldırının sırrı çözüldü!İstanbul Gaziosmanpaşa'da alışveriş merkezi ve rezidansların bulunduğu binanın lüks otomobilden kurşunlanmasının sırrı çözüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber