EYT'de son durum ne? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan EYT açıklaması

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan oldukça önemli bir son dakika açıklaması geldi. İşte vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biri olan EYT ile ilgili müjdeli haber...

EYT'de son durum ne? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan EYT açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar(EYT) ile ilgili açıklamada bulundu. Milyonlarca vatandaşın merakla araştırdığı konu olan, emeklilikte yaşa takılanları ilgilendiren o açıklama vatandaşları sevindirdi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan EYT'ye dair açıklamalarda bulundu. Binlerce vatandaş tarafından merak içinde takip edilen Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın durumu ile ilgili daha önce açıklamalarda bulunan İbrahim Kalın bu durumun meclisin gündeminde olabileceğini ancak Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile çıkmasının mümkün olmadığını gündemlerinde yer almadığını dile getirmişti. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından EYT ile ilgili yapılan o açıklama...

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR

Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz ama siyasette bu yol her zaman için açıktır. Ülkemizdeki sosyal güvenlik mevzuatına göre emekli olabilmek için 3 ayrı hususa bakılması gerekiyor. Son günlerde emeklilikte yaşa takılanlar başlığı altında bu uygulama var. Bu başlık altında bir dernek var.

Bu derneğin başındaki kişinin durumu bile sosyal güvenliğin nasıl bir felakete itilmeye çalışıldığının kanıtı. 1992'de sisteme kayıt olmuş. Bu hanımefendi eski sistemde 38 yaşında emekli olacaktı. Bu hanımefendi 2022'de 48 yaşında emekli aylığı almaya başlayacak. Sadece emekli maaşı için bu yaşı beklemesi gerekiyor.

DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE YOK

Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur. 20 yıl çalışıp, 38 yaşında emekli olacak bir kişi 40 yıl çalışmadan maaş ve sağlık sigortası hizmeti alacak demektir. Buna hiçbir ülke dayanamaz. Ortalama insan ömrünün 60 yaşı bulmadığı dönemde 40 yaşında emekli olmanın belki izahı vardı. Ama bugün ülkemizde 78 yaş ortalama ömrü. Bugün ortalama emeklilik yaşı 52'dir. Bu AB'de 65'tir. Türkiye yeni yeni 65 yaş sınırına çıkmaya çalışıyor. Bir emekli tüm çalışma hayatı boyunca ödediği primi 6 yılda emekli maaşı olarak geri almaktadır.

EYTde son durum ne Cumhurbaşkanı Erdoğandan EYT açıklaması

MAALİYETİ 750 MİLYAR LİRAYI BULUYOR

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun hesabına göre, emeklilikte yaşa takılan denilen gruba 6,2 milyon kişi giriyor. Bunun yıllık maliyeti 26 milyar liradır. Toplamda bu rakam 750 milyar lirayı buluyor. Biz böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirmek gibi bir hakkımız var mı, milletimize soruyorum.

Bir tarafta stokçular fırsatçılar türedi, diğer tarafta bunlar türedi. Ne olacak, emekli olacak diğer taraftan başka işte çalışmaya devam edecek. Batı dünyası 65 yaşın altına eyvallah etmiyor, ülkeye maliyetleri çok fazla da onun için. Şimdi İskandinav ülkeleri bile bedelini ödeyemeyince emeklilik yaşını yukarı tırmandırmaya başladılar.

SİYASİ RANTA DÖNÜŞTÜRÜLMEMELİ

Emeklilerimiz konusunda en büyük hizmetleri biz getirdik. Bir kesimi memnun etmek adına ülkenin tüm dengelerini bozmaya razı olamayız. Siyasi ranta dönüştürülmemelidir. Emeklilikte yaşa takılanlar diyerek kampanya yapanların önemli bir bölümü resmi veya gayri resmi olarak çalışmayı sürdüreceklerdir. Hakikat bu iken sosyal güvenlik sistemimizi bir bataklığın içerisine neden sürükleyelim? Meclis'te bunu gündeme getirenler yeniden durum değerlendirmesi yapsın."

Kadıköy'de korkutan olay! Saniye saniye izledilerİstanbul Kadıköy'de 15 katlı binanın birinci katında çıkan yangında mahsur kalan yatalak bir kişi itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. Dumandan etkilen bir kişi de ambulansla hastaneye kaldırıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber