"FETÖ'nün avukatları"na operasyon: 35 gözaltı

"Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) avukatları"na yönelik soruşturma kapsamında, İstanbul merkezli 5 ilde gerçekleştirilen operasyonda 35 şüpheli yakalandı. Erhan Tuncel'in avukatı E.S.'nin de "ByLock" kullanıcısı olduğu belirtildi.

"FETÖ'nün avukatları"na operasyon: 35 gözaltı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunun, FETÖ/PDY'nin avukatlar arasındaki yapılanmasına ilişkin soruşturması devam ediyor. Soruşturma çerçevesinde savcılık, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, FETÖ/PDY davalarında yargılanan, kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, FETÖ'nün üst düzey yöneticilerinden eski Koza-İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın İpek, Hrant Dink davasında yargılanan Erhan Tuncel, Bank Asya ve eski emniyet müdürlerinin de aralarında bulunduğu bazı sanıkların avukatlığını yapan 80 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

4'Ü TUTUKLU, 18'İ YURTDIŞINDA, 35'İ YAKALANDI, 23'Ü ARANIYOR

İstanbul merkezli Antalya, Ankara, Çanakkale ve Edirne'de şüphelilerin adreslerine operasyon düzenleyen ekipler, 35 kişiyi gözaltına aldı. Diğer şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışma sürüyor. Bu arada, hakkında gözaltı kararı bulunan, Danıştay ve Yargıtay'daki örgüt davalarını takip eden avukatlar ile avukatlık ofisinde sigortalı çalışan olarak gösterilen FETÖ'nün "İstanbul avukat imamı" A.Y.B'nin, Hidayet Karaca'ya "Tahşiye" davasında savunma yapmama talimatını verdiği öne sürüldü.Hakkında gözaltı kararı bulunan 80 kişiden 35'i sorgulanmak üzere Vatan Caddesi'nde bulunan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirilirken, şüphelilerden 4'ünün cezaevinde, 18'inin ise yurtdışında olduğu tespit edildi.

23'ü avukat olan diğer kişilerin yakalanması için çalışmalar devam ediyor. Hakında gözaltı kararı bulunan şüphelilerden 53'ünün FETÖ'nün şifreli mesajlaşma programı 'Bylock' kullanıcısı oldukları ileri sürülüyor.

O İSİMLERDEN BAZILARI

Gözaltına alınan bazı isimler şunlar:Danıştay ve Yargıtay'daki örgüt davalarını takip eden avukatlar ile bir avukatlık ofisinde sigortalı çalışan olarak gösterilen A.Y.B., 2008 yılında kurulan avukat yapılanmasının 'İlk imamı' A.G., Fetullah Gülen'in İzmir'deki avukatı F.Ü. 'Suriçi imamı' E.M., kapatılan Zaman gazetesinin avukatı N.A., Akın İpek'in avukatı B.U.B., 7 Haziran seçimlerinde Cihan Haber Ajansına bilgi aktardığı iddia edilen Erhan Tuncel'in avukatı E.S., E.S'nin yanında çalışan O.Ç., Bank Asya ve eski Emniyet Müdürleri Nazmi Ardıç ve Yakup Saygılı'nın avukatı K.B.

Türkiye-Rusya ortak bildirisiDışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Tel Abyad ve Rasulayn'ı içine alan mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki statükonun muhafaza edileceğini bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber