Filmin merkezine kahve falını oturttuk

Söylemez’in ilk kurmaca filmi ‘Şimdiki Zaman’, Amerika’ya gitmek için bir kafede kahve falı bakan Mina’nın hikâyesini anlatıyor. Yönetmen, falın terapi yanını keşfettiğini söylüyor

Filmin merkezine kahve falını oturttuk

Belgesel ve kısa filmleriyle tanınan Belmin Söylemez’in ilk kurmaca filmi ‘Şimdiki Zaman’, geçen yıl İstanbul Film Festivali’nin ulusal yarışmasında yer aldı ve o günden beri festival turlarından pek çok ödül kazandı. Başroldeki Sanem Öge, 31. İstanbul Film Festivali’nde ve 24. Ankara Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini aldı.
Söylemez, ‘Şimdiki Zaman’da Amerika’ya gitmek için para biriktiren, iş bulamayınca çareyi bir fal kafede kahve falı bakmakta bulan Mina’nın (Sanem Öge) hikâyesini anlatıyor.
Bugün vizyona giren filmi, yönetmen Belmin Söylemez ve başrol oyuncusu Sanem Öge ile konuştuk.

‘Şimdiki Zaman’ uzun süredir aklınızda olan bir proje mi?

Belmin Söylemez: Evet, senaryoyu yazmaya 20’li yaşların ortalarında başladım. Araya başka işler girdi ama bu proje hep kafamdaydı. Karakterin yaşadığı gitme isteği önemli olan, gideyim mi kalayım mı ikilemi, araftaki o ruh hali, işsizlik, umutsuzluk...

Fal o zaman da filmin ekseninde miydi?

Belmin Söylemez: İçinde vardı ama bu kadar yoğun olarak yoktu. Sonra biz aslında fal bakarken içimizi döküyoruz, rüyalarımızdan arzularımızdan bahsetmeye başlıyoruz ve fal bir şekilde bir kilidi açıyor, bunu fark ettim. Terapi yanını daha çok keşfettim ve falı da merkeze oturttuk.

Özellikle kahve falı bu coğrafyaya özgü...

Belmin Söylemez: Biraz bizim içimizdeki Doğulu yanla ilgili, daha sezgisel ve hesapsız bir şey bence. Bir de özellikle kadınlara ait bir iletişim aracı olsun istedim. Sonra hem üniversite mezunu işsiz insanların hem üniversite öğrencilerinin fal baktıklarını öğrendik. Falcılık deneyimi olan insanlarla konuştukça falı daha da eksene oturttuk.

Sizin falla ilginiz var mıydı?

Sanem Öge: Benim falla ilgim yoktu, Belmin’den önce ve sonra diye değişiyor. İnandığım, peşinde olduğum bir şey değildi. Sonra anladım ki, fal aslında telvedeki şekillerden ziyade hissiyatla ilgili; özetle sezgi süzgecinden geçmiş hayal gücü.

‘İşsizlik artıyor’

Mina’yla nasıl bir yakınlık kurdunuz?

Sanem Öge: Her şeyden önce 30’lu yaşlarında İstanbul’da ayakta kalmaya çalışan, orta gelir düzeyinin altında bir kadın karakterden bahsediyoruz. Bu yüzden bile bir sürü yönden tanıdık geliyor. Onun dışında umudu olan, hayal kurmayı seven, güçlü bir karakter olması, hepsi bağları kurmayı sağladı.

Sanırım oyunculukla birlikte pek çok değişik meslek yapmışsınız.

Sanem Öge: Oyunculuk esnasında oyunculuktan para kazanamamaktan kaynaklanan yan işler olarak yaptım. Tek başına tiyatro hiçbir zaman hiç kimse için yeterli olmaz. Benim için de öyle oldu. Yayıncılık, editörlük, çevirmenlik, eskicilik, lunaparkta çalışmak gibi işler bile yaptım. Son birkaç senedir de sadece oyunculuk yapmaya çalışıyorum.

Filmin üzerinde durduğu konulardan biri de işsizlik...

Belmin Söylemez: Üniversite mezunları çoğaldıkça işsizlik artıyor. Sistem insanlara başarılı olmasını dikte ediyor, o yüzden işsiz kaldığında, başarısız hissettiğinde içine kapanıyorsun. Bu film özellikle işsizliğin halet-i ruhiyesini anlatıyor.

Filmin mekanları da kentsel dönüşümden etkilendi. Kentsel dönüşüm projenin başından beri aklınızda olan bir konu muydu?

Belmin Söylemez: Kentsel dönüşüm uzun süredir, İstanbul’da yaşayan herkesin gözlemlediği bir durum. Özellikle alt gelir grupları bundan çok müstarip. Filmi çektikten sonra Mina’nın evinin çekildiği bina mühürlendi. Fal kafenin olduğu Rumeli Han’ın otel olacağı söyleniyor.
Sanem Öge: Bu kadar çabuk değişen bir kentte, nasıl biz şimdi 1950’lerin Türk filmlerine bakıp İstanbul böyle imiş diyorsak, bundan 6-7 sene sonra ‘Şimdiki Zaman’ı izleyenlerin burası böyle miymiş diyeceklerini düşünüyorum.

Sulama kanalından çıkartılan gencin annesi yürekleri yaktıAdana'da serinlemek için girdiği sulama kanalında boğulma tehlikesi atlattıktan sonra Can-Kur ekiplerince çıkartılan ve kalbi yeniden çalıştırılan gencin annesinin "Ali Ekber duy sesimi" diye ağıt yakması yürekleri dağladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber