Frida Kahlo’nun sesinden 'Diego’nun Portresi'

Frida Kahlo’nun bilinen tek ses kaydı olduğuna inanılan bir kayda ulaşıldı. İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, Meksika’nın Ulusal Ses Kütüphanesi’nde bulunan kaydın, 1955 yılında yayınlanan El Bachiller radyo programının pilot bölümünden alındığı düşünülüyor.

Frida Kahlo’nun sesinden 'Diego’nun Portresi'

Frida Kahlo’nun 1954’te yaşamını yitirmesinden bir yıl sonra yayınlanan programda, Kahlo’nun fırtınalı bir ilişki yaşadığı ressam kocası Diego Rivera’nun bir portresi çiziliyor. Kayıtta Frida Kahlo olduğu iddia edilen kişi, kocası için kendi yazdığı “Diego’nun Portresi” isimli denemesinden bir kısmı okuyor. Kahlo’nun kaydında şu ifadeler yer alıyor:

‘Bitmeyen arayış’

“(Diego) Arkadaş canlısı bir yüzü ve hüzünlü bakışları olan dev, muazzam bir çocuktu. Koyu, karanlık, fazlasıyla zeki ve büyük gözleri nadiren yerinde dururdu, göz bebekleri bir kurbağanınki gibi kabarık ve çıkık göz kapaklarından neredeyse dışarı çıkardı. Gözleri, bakışlarının daha büyük bir görsel alanı içine almasını sağlardı sanki büyük mekânlar ve kalabalıkların ressamı için yaratılmışlar gibi…”

Meksika Kültür Bakanı Alejandra Frausto, sanat dünyasını heyecanlandıran gelişmeyle ilgili bir basın açıklaması yaptı. Frausto, yetkililerin hâlâ kaydın Frida’ya ait olup olmadığını incelediğini söyledi. Eğer doğrulanırsa, Frida’nın ilk ve tek ses kaydı memleketi Meksika’nın tozlu arşivinden çıkmış olacak. Meksika Ulusal Ses Kütüphanesi, yıllar içinde ülkedeki pek çok tarihi ismin ses kayıtlarını arşivinde topladı. Ancak kütüphanenin direktörü Pável Granados, ziyaretçilerin en çok Frida Kahlo’nun sesini merak ettiğini söyledi. Granados, “Frida’nın sesi hep bir gizem, bitmek bilmeyen bir arayış olarak kaldı” dedi.

Unkapanı köprü altında biriken sudan bir kişinin cesedi çıktıİstanbul'da etkili olan sağanak yağış nedeniyle Unkapanı altgeçidini su bastı. Ekiplerin su tahliye çalışmaları sırasında altgeçitten ceset çıktı. Ekiplerin olay yerindeki çalışmaları sürüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber