Gebeliğin en rahat dönemi 14. hafta

Gebelikte 14.hafta artık 2.trimester dönemin yani hamilelikte en durağan dönemin olduğu zaman dilimidir. Artık 14.hafta ile birlikte 4.ayın içinde olan anne adayı ilk 3 ayda yaşadığı sıkıntılı durumları geride bırakmanın keyfini sürer. Peki bu süreçte anne adayını ve bebeği ne bekliyor?

Gebeliğin en rahat dönemi 14. hafta

Mide bulantılarının azalmış olması hamilelikte belki de bir anne adayı için en güzel dönemidir. Bebek bu haftadan itibaren de hızla büyümeye devam etmektedir. Üreme sistemindeki hızlı gelişmeler neticesinde artık cinsiyet belirlenir. Ve anne adayı artık tam bir hamile görüntüsü içerisine girer. Karnı son derece büyümüştür.

14. haftada bebekte gelişimler

14. haftada bebek sadece 25 gr kadardır. Kalbinin atış hızı ise anneninkinden 2 kat fazladır. Boyun ve çenesi artık belirginleşmiştir. Saçları çıkmaya başlamış, gözleri hâlâ gelişimini sürdürmektedir. Refleksleri ise gelişmeye devam etmektedir. Eğer çoğul gebelikse bebekler ultrasonda rahatlıkla görülebilir duruma gelmiştir. Bebek bu haftada anne karnında parmağını emmeye başlar. Böbrekleri çalışmaya başlar ve idrar üretimi gerçekleşir.

14. haftada anne adayındaki gelişmeler

Anne adayının artık kendine iyi bakma dönemidir. Yemeklerini asla aksatmamalıdır. Dengeli ve düzenli beslenmelidir. Kilo alımı gerçekleştiğinden hamile kıyafetleri almak bu dönemin en heyecan verici yanıdır.

Doktor kontrolünde tatil kaçamakları bu hafta içerisinde gerçekleşirse anne için moral kaynağı olabilir. Yeterli miktarda kalsiyum almalı, eksik var ise doktor kontrolünde takviye yapılmalıdır. Kabızlık problemleri yaşanabilir.

Annede süt kanalları gelişmeye devam ettiğinden göğüslerde kahverengi alanda da koyulaşmalar başlar. Bu dönemde göğüslerden süt gelebilir.

14.hafta anne adayı için huzur dolu bir hafta demektir. Sıkıntılı dönemler sona ermiştir.Artık anne adayında hamilelik görüntüsü tamamen oluşmuştur.

14. haftada yapılması gereken testler

14.haftada yapılması gereken en önemli test Down Sendromu testidir. Bunun için de taramalı kan testi gereklidir.

Gebelik boyunca grip, soğuk algınlığı gibi durumların çok fazla yaşanmaması için dikkatli olunması önerilir. Zira ilaç almada problem yaşanma artık başlamıştır. Özellikle antibiyotik alımları uygun değildir. Temizlik ve hijyen kurallarına özen gösterilmeli, dışarıda bilinmeyen yerlerde yemek yenmemelidir.

İngiltere'de 14 yaşındaki Müslüman kız çocuğuna ırkçı saldırıİngiltere'de 40 yaşındaki bir kadın, bir yolcu otobüsünde 14 yaşındaki başörtülü kız çocuğuna saldırdı. İslamofobik ve ırkçı hakaretler savuran kadın, kız çocuğunu otobüs dışında darp etti, yerlerde sürükledi. Tüm bunlar olurken, çevredekilerin çoğunun olayı sadece izlemekle yetindiği görüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber