Göz göre göre ölüme

Bayram tatilinde 106 kazada 137 kişi hayatını kaybetti. Bu kazaların yüzde 52’si aşırı hızdan kaynaklandı. Yaşamını yitiren sürücülerden yüzde 80’inin emniyet kemeri takmadığı belirlendi

Göz göre göre ölüme

İçişleri Bakanlığı, Kurban Bayramı tatilinde tüm tedbirlere rağmen 106 ölümlü kazada 137 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Ölümlü kazaların yüzde 52’si sürücülerin “hız kurallarına uymaması” nedeniyle gerçekleşirken, hayatını kaybeden 31 sürücüden 25’inin (yüzde 80) emniyet kemerinin takılı olmadığı tespit edildi. Kazaların yüzde 31’i yerleşim yeri içinde, yüzde 69’u yerleşim yeri dışında meydana geldi. Geçen yıl Kurban Bayramı tatili süresince, 109 kişi ölmüş, 617 kişi yaralanmıştı.

Bayramda 81 bin ekip

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, bayram tatili boyunca 81 bin ekip ve 140 bin trafik personeli görev yaptı. Şehirler arası otobüslerde yolcu olarak denetim yapan 227 personelin yanı sıra 32 polis başmüfettişi de alınan tedbirleri yerinde denetledi. Bakanlık, Kurban Bayramı tatili 9 gün olmasına rağmen trafik denetimlerini 17-27 Ağustos tarihlerinde 11 gün süreyle gerçekleştirdi. Kurban Bayramı’nda karayolunu kullanan araç sayısı yüzde 53 artmasına rağmen, tedbirler sayesinde trafik kazalarına bağlı can kaybı sayısı, son 10 yılın (2008-2018) ortalaması ile aynı düzeyde kaldı.

Motosiklette düşüş

Kaza oluş türleri incelendiğinde ise 47 kaza tek taraflı yoldan çıkma, devrilme, savrulma, engelli cisme çarpma; 30 kaza yandan çarpma, arkadan çarpma ve karşılıklı çarpışma; 21 kaza yayaya çarpma; 8 kaza ise araçtan düşme, duran araca çarpma, yan yana çarpışma şeklinde meydana geldi. Yaya kazaları, toplam ölümlü kazaların yüzde 20’sini oluştururken, 2017 Kurban Bayramı’nda yüzde 14 olan motosiklet kaza oranı ise bu bayram yüzde 2’ye düştü.

En çok üç ilde

Bayram tatili süresince D1 ve D2 yetki belgeli hiçbir otobüs ölümlü kazaya karışmadı. Ardahan’da ölümlü ve yaralanmalı kaza olmazken, en çok ölümlü kaza Konya, Antalya ve İzmir’de meydana geldi. Ölümlü kazaların yüzde 48’i gündüz, yüzde 48’i gece, yüzde 4’ü ise alacakaranlıkta oldu. Alınan tedbirlerle 17 ildeki 20 kaza kara noktasında sadece bir ölümlü kaza (Yalova) meydana geldi.

Araç sayısı arttı

Son 10 yılda (2008-2018) nüfusta yüzde 13, tescilli araç sayısında yüzde 65, sürücü sayısında ise yüzde 48 oranında artış yaşandı. 2008 Kurban Bayramı’na göre 100 bin araca düşen günlük ortalama can kaybı sayısında ise yüzde 44 oranında azalma sağlandı. Kurban Bayramı tatili döneminde karayolunu kullanan araç sayısı, kavşak konumunda olan Bolu-Gerede’de yüzde 161, Çankırı-Çerkeş’te yüzde 176, Amasya-Merzifon’da yüzde 140, Afyonkarahisar-Emirdağ’da yüzde 109, Konya-Ereğli’de yüzde 92, Balıkesir-Susurluk’ta yüzde 66 olmak üzere ülke genelinde yüzde 53 oranında arttı.

‘Kırmızı düdük’ devam edecek

İçişleri Bakanlığı’nca, trafik güvenliğinin sağlanması amacıyla hız, emniyet kemeri gibi kazalara etki eden nedenlerle mücadele ilave tedbirlerle kararlılıkla sürdürülecek. Ayrıca, vatandaşlar tarafından olumlu karşılanan, “Hatalı Sürücüye Kırmızı Düdük” kampanyası önümüzdeki süreçte de devam edecek.

5 araç ve ekip otosuna çarpan alkollü sürücü; Onları öptüm5 araç ve ekip otosuna çarpan alkollü sürücü Onları öptümAntalya'da polisin 'dur' ihtarına uymayarak aralarında ekip otosunun da bulunduğu 5 araca çarpan 2.40 promil alkollü sürücü Rüya E. (21), kendisini aracına kilitleyerek polise zor anlar yaşattı. Sıcaktan bunalıp araçtan inen sürücü, götürüldüğü hastaneden de kaçmaya kalkıştı. Rüya E. ilk ifadesinde kaza yapamadığını iddia ederek, Ben otomobillere çarpmadım, onları öptüm dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber