Gözyaşları Ata için

Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 80’inci yılında, Dolmabahçe Sarayı ve Ankara Etnoğrafya Müzesi’nde yapılan cenaze merasimine ait Selahattin Giz koleksiyonundan çıkartılan fotoğraflar kitaplaştırıldı.

Gözyaşları Ata için

Yapı Kredi Yayınları tarafından basılan “10 Kasım Yas Günü” adlı çalışmada yüze yakın siyah beyaz fotoğraf yer alırken, eser halkın ‘Atası’na olan sevgi ve yaşanan derin matemi gözler önüne seriyor. Ata’nın yaşama gözlerini yumduğu 10 Kasım 1938’den, Ankara Etnografya Müzesi’ndeki katafalka konulduğu 21 Kasım 1938 gününe kadar düzenlenen cenaze törenlerine ait görsellerde özellikle genç kız ve kadınların gözyaşları içerisindeki görüntüleri dikkat çeken fotoğraflar arasında bulunuyor.

Selahattin Giz koleksiyonundan derlenen ve çoğu daha önce hiç yayımlanmamış fotoğraflarda, Atatürk’ün Dolmabahçe Sarayı’nda ölümünden başlayarak naaşının İstanbul sokaklarında dolaştırılmasına, gemiye yüklenmesine ve oradan da trenle Ankara’ya götürülmesine kadar olan süreç anlatıyor.

Gözyaşları Ata için

Kitabın kapağında ise, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 Perşembe günü saat 09.05’te Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu. Atatürk’ün naaşı 20 Kasım Pazar günü Ankara’da düzenlenen büyük bir törenle, geçici istirahatgâhı Etnografya Müzesi’ne konuldu. Foto muhabirleri İstanbul, İzmit ve Ankara’da yaşanan bu tarihi anları belgelediler. 10 Kasım Yas Günü , Yapı Kredi Bankası Tarihi Arşivi, Selahattin Giz koleksiyonundan seçilen fotoğraflar, o günün gazetelerinden yapılan alıntılarla 10-20 Kasım arasındaki tarihi günleri yeniden yaşatıyor” ifadeleri yer alıyor.

21 Kasım 2019 Milliyet'te Gündem21 Kasım 2019 Milliyet'te Gündem

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber