Gül’ün talimatı sevindirdi

Ege Denizi’nde’de 8 Ekim 1996’da görev yaparken girdiği it dalaşı sırasında Sakız Adası açıklarında Yunan pilotun düşürdüğü F-16 uçağının pilotu Yüzbaşı Nail Erdoğan’ın naaşı ve uçak enkazı bugüne kadar çıkarılmadı

Gül’ün talimatı sevindirdi

Şehit pilotun üniversite öğrencisi kızı Evrim Erdoğan, araştırma gemisi Nautilus’un Suriye açıklarında düşen Türk uçağını ve pilotları kısa sürede bulmasının ardından umutlandı. Erdoğan, Nautilus’un Türk sorumlusu Tufan Turanlı’ya görüşerek babasının naaşının çıkarılmasını istedi.

İmza kampanyası
Evrim Erdoğan, ’Şehidimize Sahip Çıkalım’ sloganıyla internette ’www.imzakampanyam.com’ adresinde imza kampanyası başlattı. Erdoğan, “Babamım 400 metre derinlikteki enkaz yığınının içinde olan naaşının çıkarılması için Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın talimat vermesi gerekli. Kamuoyunun desteğiyle sesimi duyurmayı amaçlamaktayım” yazdı. Konunun gazetelerde haber olmasının ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanlığı’na Yüzbaşı Erdoğan’ın naaşının denizden çıkartılması için talimat verdi. Evrim Erdoğan, “Sevinçden havalara uçabilirim. Umarım babama ulaşırlar” dedi.

‘Nautilus bulur!’
Suriye tarafından düşürülen Türk jetinde şehit olan pilotun naaşını Akdeniz’den çıkaran Nautilus araştırma gemisi Sinop Limanı’na demir attı. Geminin Türkiye Sorumlusu Tufan Turanlı, Ege Denizi’nde 16 yıl önce Yunan savaş uçaklarıyla it dalaşı sırasında düşen F-16 savaş uçağında şehit olan Pilot Yüzbaşı Nail Erdoğan’ın naaşının çıkarılması için göreve hazır olduklarını söyledi. Turanlı, “Cumhurbaşkanımızın bununla ilgili talimat verdiğini okuduğumda inanın havalara uçtum. Çünkü Evrim’in o talebini yerine getirmek benim için aynı şekilde kutsaldır. Nasıl Ertuğrul’un 550 şehidi kalbimde bu pilotlarımız anımızdaysa da, onları da çıkarmak eğer verilirse benim alabileceğim en önemli görevlerden, kutsal bir görevdir. Göreve hazırım. Kesinlikle gideriz. Eğer hükümet yetkililerinden bir talep olursa elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.
YAPRAK KOÇER Sinop DHA

Nevşehir'de iki otomobil kafa kafaya çarpıştıNevşehir'in Avanos ilçesine bağlı Topaklı köyünde iki otomobilin kafa kafaya çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında 3 kişi ölürken, 2 kişi de ağır yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber