Hakkari'de çatışma: 8 askerimiz şehit oldu

Irak sınırından sızan teröristler alacakaranlıkta saldırdı. Sınırdaki birliklerden anında karşılık verildiHakkari Çukurca'da bu sabah Türkiye'yi yasa boğan 8 şehit haberinin ardından Genel Kurmay Başkanı, Kara Kuvvetleri ve Jandarma Komutanı Hakkari'ye gitti. Hakkari Çukurca'da yine Dağlıca bölgesinde yaşanan karakol baskınında valliğin açıklamasına göre 8 asker şehit oldu, 16 asker yaralandı ve 10 terörist etkisiz hale getirildi. SALDIRI EMRİNİ O MU VERDİ Öte yandan Star Gazetesi'nin bölge muhabirinin edindiği bilgiye göre; bu sabah Türkiye'yi acıya boğan hain saldırıyı gerçekleştirenlerin, Suriye uyruklu Bahoz Erdal kod adlı Hüseyin Fehman’ın kontrolünde olan Zap kampından geldikleri ve olayın ardından tekrar kamp yönüne doğru kaçtıkları iddia edildi. Bahoz Erdal'ın PKK'ya yakın bir siteye verdiği röportajda söyledikleri ise barış ve çözüm sürecini bombalayacak nitelikte. İşte Bahoz Erdal'ın söyledikleri: “Sömürgeci Türk devleti ve AKP Hükümeti’nin soykırımcı politikası ve saldırıları devam ettikçe de gerilla güçlerimizin direnişinin güçlenerek devam edeceği tartışmasızdır” “Karadeniz’den Amanoslara, Serhat’tan Kayseri’ye kadar Kürdistan’ın her yerinde ve Türkiye’nin birçok yerinde etkili eylemlilik süreci geliştirildi. Şu anda da operasyon ve gerilla güçlerimizin etkili eylemleri artarak devam etmektedir” “Halkımız ve hareketimiz açısından belirleyici olan Önderliğimizin durumu söz konusuyken ve Roboskî gibi halka yönelik katliamlar gündemdeyken Ölümsüzler Taburu’nun inisiyatif kullanması kaçınılmazdır.”

Hakkari'de çatışma: 8 askerimiz şehit oldu

Dağlıca'da çatışma

PKK'lı teröristlerin 8 askeri şehit ettiği 16 askeri yaraladığı hain saldırının detayları da belli olmaya başladı. Irak topraklarından gece sınıra sızan PKK'lı teröristler, arasında 10 kilometre mesafe bulunan Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'ne bağlı Derecik'teki İç Güvenlik Taburu'nun üs bölgeleri ile Yüksekova'nın Dağlıca bölgesindeki Yeşiltaş Karakolu'na aynı anda saldırdı. Saat 04.00'te önce havan ve roketatar ateşi açan teröristler, ardından uzun namlulu silahlarla saldırı başlattı.

İŞTE SALDIRIYA UĞRAYAN KARAKOL


8 ŞEHİT, 16 ASKER YARALI, 10 PKK'LI ÖLÜ

Alacakaralıkta başlayan PKK saldırısına anında karşılık veren askerlerle teröristler arasında şiddetli çatışmada, Yeşiltaş Karakolu'nda teröristlerin açtığı ilk ateşle 8 asker şehit oldu, 16 asker yaralandı. Saldırının duyulmasıyla birlikte Hakkari, Şemdinli ve Yüksekovadaki birliklerden çatışma bölgelerine karadan ve havadan takviye birlikler sevk edildi. Şemdinli'deki 3'üncü Dağ Komando Taburu ile Yüksekova'daki 34'üncü Hudut Alay Komutanlığı'ndan kalkan kobra helikopterler PKK'lıların kaçış yollarını ateş altına aldı. Sikorsky helikopterler çatışma bölgesine özel timleri indirdi. Saat 04.00'te başlayıp yaklaşık 3 saat süren çatışmalarda 10 PKK'lı ölü ele geçirildi.

ŞEHİTLERİN İSİMLERİ BELLİ OLDU

TRT Haber'de yer alan bilgilere göre hain saldırıda şehit düşen askerlerin isimleri şöyle: Kıdemli Çavuş Ali Gümüş, Piyade Onbaşı Cahit Kılıç, Piyade Onbaşı İsa Sayın, Piyade Er Umut Bulut, Piyade Er Ali Yasin Erosmanoğlu, Piyade Er Mustafa Türkmen, Piyade Er Yaşar Doymuş, Ulaştırma Er Samet Bütün.

OLAY YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER

KOMUTANLAR BÖLGEYE GİDİYOR

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi Yeşiltaş Karakolu'da 8 askerin şehit olması ve 16 askerinde yaralanmasının ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu da bölgeye geliyor.

Komutanların Hakkari, Yüksekova ile saldırıya uğrayan Yeşiltaş Karakolu'na giederek incelemelerde bulunacakları belirtildi.

Bu arada, yaralı olan askerlerin Hakkari Devlet Hastanesi'ndeki tedavileri sürerken, yaralı olan 2 askerin ise Van'a sevk edildiği belirtildi. Durumu ağır olan 4 askerin de Hakkari devlet Hastanesi'nde ameliyata alandığı kaydedildi.


Bölgeye havadan ve karadan takviye birlikler sevk edilirken teröristlerle güvenlik güçleri arasında çatışmanın aralıklarla devam ettiği belirtildi. Şemdinli ve yakındaki birliklerden çatışmanın olduğu sınır bölgesine ambulans ve asker gönderildi.

Dağlıca'da 21 Ekim 2007 günü yine Irak topraklarından sızan PKK’lıları 7 koldan saldırısı üzerine çıkan çatışmalarda 12 asker şehit olmuş, 16 asker yaralanmıştı. Çatışmalarda 32 terörist ölü ele geçirilmişti

SALDIRI EMRİNİ VEREN FEHMAN HÜSEYİN: ETKİLİ EYLEMLERİMİZ ARTARAK DEVAM ETMEKTEDİR

Karakol baskını emrini verdiği öne sürülen Bahoz Erdal’ın bugün PKK’ya yakın bir basın organına verdiği röportajda söyledikleri:

“Sömürgeci Türk devleti ve AKP Hükümeti’nin soykırımcı politikası ve saldırıları devam ettikçe de gerilla güçlerimizin direnişinin güçlenerek devam edeceği tartışmasızdır”

“Karadeniz’den Amanoslara, Serhat’tan Kayseri’ye kadar Kürdistan’ın her yerinde ve Türkiye’nin birçok yerinde etkili eylemlilik süreci geliştirildi. Şu anda da operasyon ve gerilla güçlerimizin etkili eylemleri artarak devam etmektedir”

“Halkımız ve hareketimiz açısından belirleyici olan Önderliğimizin durumu söz konusuyken ve Roboskî gibi halka yönelik katliamlar gündemdeyken Ölümsüzler Taburu’nun inisiyatif kullanması kaçınılmazdır.”

Otomobiliyle köprüden uçtu, muhtar kurtarılamadıManisa’nın Yunusemre ilçesinde muhtar olduğu öğrenilen bir kişi kullandığı otomobilin direksiyon hakimiyetini kaybedince köprüden uçarak hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber