Halit Kıvanç kimdir? Halit Kıvanç kaç yaşında?

Gazeteci ve eski maç sunucusu olan Halit Kıvanç Türkiye'nin en ünlü ve en uzun süre çalışan sunucularından. Özellikle Pele ile yaptığı röportaj çok ses getirmiştir. Peki, Halit Kıvanç kaç yaşındadır? İşte Halit Kıvanç'ın biyografisi...

Halit Kıvanç kimdir? Halit Kıvanç kaç yaşında?

Halit Kıvanç 18 Şubat 1925, Fatih,İstanbul doğumludur. Türkiye'nin en ünlü ve en uzun süre çalışmış sunucularındandır. Yazar ve müzisyen Ümit Kıvanç'ın babasıdır. Aynı zamanda Pelé ile ilk röportajı yapan gazetecidir.

Orta öğretimini Pertevniyal Lisesi'nde, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı. 3 ay kadar hakimlik yaptı. Milliyet, Tercüman, Hürriyet, Güneş başta olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde yazar ve yönetici olarak üst düzey görevler aldı.

1953'te Alp Zirek ve Halit Talayer ile birlikte Türkiye'nin ilk günlük spor gazetesi Türkiye Spor'u çıkardı. Bir yıla yakın İngiliz yayın kuruluşu BBC'de çalıştı. Türkiye'de radyo ve televizyon yayıncılığının gelişmesinde önemli katkıları olan Kıvanç, Türk televizyonculuğunda birçok "ilk"in adamı oldu. Olimpiyatlar ve büyük uluslararası karşılaşmalarda sunucu olarak görev aldı. FIFA Dünya Kupası'nı televizyondan sunan ilk Türk spikerdir. 10 FIFA Dünya Kupası finalini radyo ve televizyonda nakletti.

Sunuculukta 50. yılını 2005'te bir jübileyle kutlayan Kıvanç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti,TSYD ve diğer kuruluşların düzenlediği yarışmalarda 200'ün üzerinde ödül aldı. 1983 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla maç spikerliğine veda etti. Yazar, spiker, sanat adamı olarak kabul edilen Halit Kıvanç, Türk halkına temiz bir Türkçe ile saygın ve eğitici çalışmaları ile hizmet vermesinden dolayı Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi tarafından Kariyer Dalında büyük ödüle layik görüldü.

Kıvanç, NTV televizyonunda pazar günleri Halit Kıvanç'la Ustalar, NTV Radyo'da pazar sabahları Mikrofonda Halit Kıvanç, ise NTV Spor'da Futbol Bir Aşk adlı programları sundu. Koyu bir Fenerbahçe taraftarı olan Halit Kıvanç, Fenerbahçe TV'de Efsanenin 100 Yılı ve Efsanenin Yeni Yüzyılı adlı söyleşi programlarını da sundu.

Kıvanç, sanatçı Müjdat Gezen ile yaptığı söyleşiyi kaleme aldığı kitapta, sanatçının yaşamını acı ve tatlı yanlarıyla anlatmaktadır.

KİTAPLARI

Ve Allah Gazeteciyi Yarattı 1959.
Kazulet Hanımın Minisi. (Altan Erbulak'la birlikte) 1968.
Mikrofonunu Kordonuna Göre Uzat. 1977.
Beckenbauer Futbol Okulu. (Çeviri) 1977
Gülmece Güldürmece. 1978 (1. Baskı).
Ve Karşınızda Halit Kıvanç. 1979
Gelin Yarışalım. 1982
Halit Kıvanç Anlatıyor Üç Yüz Otuz Üç Fıkra. 1982
Gool Diye Diye. 1983
Hadi Anlat Bakalım Anılar 1. 1998
Bulutlarla Yarışan Kadın, Halit Kıvanç Sabiha Gökçen'le söyleşiyor. 1998
Çok Affedersiniz Ama... 1999
Telesafir Bizde TV Böyle Başladı. 2002
Kupaların Kupası Dünya Kupası 1930'dan 2002'ye
Futbol! Bir Aşk... 2004.
Ağlama Palyaço Makyajın Bozulur: Müjdat Gezen Kitabı. 2006

Hayvan sevgisiyle sosyal medya fenomeni olduBalıkesir'in Sındırgı ilçesine bağlı kırsal Armutlu Mahallesinde yaşayan 12 yaşındaki Mehmet Kanur, bir günde sosyal medya fenomeni oldu. Sabah saatlerinde video paylaşım kanalında çevresindeki bitki ve hayvanları tanıtan Mehmet Kanur, 2 gün içinde 100 bin takipçiye ulaştı. Kanur, "Hedefim belgesel kanalında çalışmak ve bütün çocukların hayvanları ve doğayı sevmesini sağlamak" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber