Hata affetmeyen zirve için pusuda

Tunç Fındık, dünyanın 8 bin 91 metrelik Annapurna’da hava koşullarının düzelmesini bekliyor. Kampta, Fındık’a 73 yaşındaki İspanyol dağcı Fontan eşlik ediyor

Hata affetmeyen zirve için pusuda

Yüksek irtifa dağcılığında Türkiye’nin en başarılı ismi olan Tunç Fındık, dünyanın 8 bin metreden yüksek 14 dağından biri olan Annapurna’da hava koşullarının düzelmesini bekliyor. Yeryüzünün en tehlikeli dağlarından olan Himalayalar’da 8 bin 91 metre yüksekliğindeki Annapurna, hata affetmeyen zirve olarak bilinirken Tunç Fındık’ın 20 Mart’tan beri beklediği ana kampta hava sıcaklığı eksi 15 derece. Kampta, milli dağcıya dünyanın en yaşlı dağcılarından 73 yaşındaki İspanyol Carlos Soria Fontan da eşlik ediyor.

158 kişi çıktı, 58 dağcı can verdi

Yeryüzünde 8000 metreden yüksek 14 zirvenin bulunduğu Himalaya ve Karakurum sıradağlarına çıkarak dünyanın dağcılık maratonunu kazanan 14. Kişi olmak isteyen Tunç Fındık, 8 bin 91 metrelik dağa çıkışını sürdürüyor. Bir dağcı için Everest’ten çok daha riskli olan Annapurna’da yılın her mevsimi çığ tehlikesi yaşanırken insan bedeni bu yükseklikte hava basıncı ve oksijen azlığı nedeniyle birçok hastalığa maruz kalabiliyor.

Şimdiye kadar 158 kişinin çıktığı ve 58 dağcının da yolunda hayatını kaybettiği Annapurna’nın 4 bin 200 metredeki ana kampında şiddetli esen rüzgâr ve kar yağışı dağcıların çıkışını engelliyor. Yaklaşık 1 aydır ana kampta bekleyen dağcılar günlük işlerini sürürürken form kaybetmemek için kaya tırmanışları gerçekleştiriyor. Annapurna’nın zirvesinde hava sıcaklığı eksi 30 dereceye kadar düşerken tırmanış için yoğun tipinin durması bekleniyor. Tunç Fındık yapacağı en ufak bir hatanın hem kendinin hem de 28 kişilik ekibin hayatını tehlikeye sokacağını bildiği için tüm güvenlik önlemlerini her gün kontrol ediyor.

Uçakları düştü, okyanustan bir helikopter ile kurtarıldılarABD'de David Lesh isimli pilot ve arkadaşının bulunduğu küçük uçak, Pasifik Okyanusunda Half Moon Körfezinde suya düştü. Uçağın suya düşme anları, bir başka uçağı kullanan Owen Leipelt tarafından kaydedildi. Uçaktan yara almadan kurtulan Lesh ve arkadaşının sudan kurtarılma görüntülerini ise kendileri kaydetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber