‘Hayali plakacı’ya polisten darbe

İstanbul’da sahte belgelerle vatandaşları plaka ya da araç sahibi olma vaadiyle dolandıran Mehmet Ceylan, Mali Şube ekipleri tarafından yakalandı. Ceylan’ın yaklaşık 200 kişiyi mağdur ettiği öğrenildi

‘Hayali plakacı’ya  polisten darbe

İstanbul Eyüp’te Ceylan Oto Sanayi adlı iş yerinin sahibi olan Mehmet Ceylan, sahte belgeler düzenleyerek vatandaşların ticari plaka ya da araç sahibi olacaklarını vaat ederek sözleşme hazırladı ve bu kişilerin bilgisi dışında kredi kullandı. Bu yolla yaklaşık 200 vatandaşı mağdur eden Ceylan, İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Ekonomik Suçlar Büro Amirliği ekipleri tarafından önceki gün gözaltına alındı. Mehmet Ceylan, sahibi ve yetkilisi olduğu Rami’deki Ceylan Oto Sanayi aracılığı ile İstanbul trafiğine kayıtlı olacak şekilde ticari plakalı araç kiralama, satma, satın alma, kiralama gibi faaliyetleri yıllardır sürdürüyordu.

Karşılıksız çek
İddiaya göre müşterileriyle güven ilişkisi kuran Ceylan, bir süre sonra ticari plakalı araç ya da ticari plaka satın almak isteyen vatandaşları ilgili belediye, noter ya da ilgili trafik tescil kurumuna yönlendirmek yerine vatandaşların ticari plaka ya da ticari plakalı araç sahibi olacaklarını vaat ederek sözleşmeler tanzim etti. Ticari plaka sahibi olduğunu sanan vatandaşlardan içeriklerine serpiştirilen ibarelere dayanarak kredi çıkmasına sebep olan vekaletnamelerle vatandaşların bilgisi dışında kredi kullanan Ceylan, hayali plaka sahibi olan vatandaşlara karşılıksız çekler verdi.

1.5 yıl kaçtı
2013 yılının ilk aylarından itibaren dolandırıcılık faaliyetini yoğunlaştıran Ceylan, Eylül 2013’te ortadan kayboldu. Polise başvuran vatandaşların şikayetleri üzerine polisin yaptığı incelemede Ceylan’ın 200 milyon lirayı aşkın haksız kazanç sağlayarak 200’ü aşkın vatandaşı mağdur ettiği tespit edildi. Ceylan’ın kaçmasının ardından ticari plaka sahibi olduğunu sanan kişiler bankalardan gelen icra takibiyle yüz binlerce liralık kredi borçlarıyla karşı karşıya kaldı. Ceylan’ın 1,5 yıllık kaçış serüveni önceki gün son buldu. İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Ekonomik Suçlar Büro Amirliği’ne bağlı özel ekip tarafından önceki gün gözaltına alınan Ceylan, çıkarıldığı İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklanarak cezaevine konuldu.

Çamlıca Televizyon Kulesi'nde 'son parçalar' yerleştiriliyorÇAMLICA'da görüntü kirliliği oluşturan antenler ve kulelerinin tek bir noktada toplanması için yapımına başlanan Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi inşaatında sona yaklaşılıyor. Kulede devam eden kaplama çalışmalarında, alt bölümlerdeki son parçalar yerine yerleştiriliyor. Kulenin kullanılmaya başlanmasının ardından Çamlıca tepesindeki antenlerin sökülmeye başlanacağı öğrenildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber