Hedef, kalıcı listeye girmek

Binlerce yıllık geçmişiyle UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan Malatya’daki Arslantepe Höyüğü’nün kalıcı listeye dahil edilmesi için çalışmalar yapılıyor.

Hedef, kalıcı listeye girmek

Duvarlarına renkli figürler işlenmiş kerpiçten sarayı, 5 bin 500 yıllık geçmişe sahip tapınağı, kılıç ve mızraklarıyla tarihe ışık tutan höyükte, Geç Kalkolitik dönemden itibaren birçok medeniyetin izlerine rastlanıyor. İl Kültür ve Turizm Müdürü Çetin Şişman “Arslantepe Höyüğü’nün en büyük ayırt edici özelliği dünyanın en eski kerpiç sarayını bulundurmasıdır. İlk kazılar sırasında tapınak bulunması, ardından da sarayın ortaya çıkması buranın değerine değer kattı ayrıca kazılar sırasında elde edilen metal kılıçlara, dünyanın en eski kılıçları diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Kerpiçten saray

Fırat Nehri’nin batı kıyısında, Malatya’ya 7 kilometre mesafedeki Arslantepe, yüksek tarım potansiyeli, sulak alanları ve nehrin taşkınlarından korunan yapısı sayesinde binlerce yıl insanoğluna kucak açmış tarihi mekanlar arasında bulunuyor.

Duvarlarında renkli figürler ve işlenmiş rölyeflerle erken devlet sisteminin izlerini de barındıran Arslantepe’de, Mezopotamya ile benzerlik gösteren çok sayıda çanak ve çömlek de kazılardan çıkan eserler arasında yer alıyor. İtalya Roma La Sapienza Üniversitesi tarafından 1961’den bu yana kazı çalışması yapılan alanda, merkezi devlet sistemine geçişe tanıklık eden bulgular ortaya çıkarıldı.

Hedef, kalıcı listeye girmek

Kerpiç saray kompleksi, gıda dağıtımında kullanılan mühürleme sistemi, dünyada bugüne kadar bulunabilmiş en eski kılıçlar devlet sisteminin burada ortaya çıktığını gösteriyor.

Bu özellikleri dolayısıyla 2014’te UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınan Arslantepe Höyüğü’nün kalıcı listeye dahil edilmesi için çalışmalar yapılıyor.

En eski kılıçlar

İl Kültür ve Turizm Müdürü Çetin Şişman, Arslantepe’nin Anadolu’nun en büyük höyüklerinden biri olduğunu belirterek, “Arslantepe Höyüğü’nün en büyük ayırt edici özelliği, dünyanın en eski kerpiç sarayını bulundurmasıdır. İlk kazılar sırasında tapınak bulunması, ardından da sarayın ortaya çıkması, buranın değerine değer kattı. Ayrıca kazılar sırasında elde edilen metal kılıçlara, dünyanın en eski kılıçları diyebiliriz” diye konuştu.

Şişman, Arslantepe Höyüğü’nün kalıcı listeye dahil edilmesi için hazırlıklarının sürdüğünü dile getirerek, “2019’un şubat ayında resmi başvurumuzu yapacağız. Kalıcı listeye girmek yeterli olmuyor. Biz sonrasını da düşünerek projelerimizi hayata geçireceğiz” dedi.

Evden gelen koku korkunç gerçeği ortaya çıkardıAdana'da yalnız yaşayan ve yaklaşık 10 gün önce yaşamını yitiren Mustafa Ağkurt (70), evinden yayılan kötü kokudan şüphelenip, polis ve çilingir yardımıyla eve giren komşuları tarafından bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber