‘Herkes gibi denize girmek istiyoruz’

Suriyeli Mülteciler Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Salih, “’Suriyeliler öyle yapmasın, böyle yapmasın’ demek insan hakları noktasında bir sıkıntı yaratır” derken, Suriye Türkmenleri Meclisi Eski Başkanı Samir Hafez ise, “Suriyelilerin sıcak havalarda denize girmeye hakkı yok mu?” diye soruyor...

‘Herkes gibi denize girmek istiyoruz’

Suriyeliler tartışması bu kez de deniz yasağıyla alevlendi. Bursa’nın Mudanya İlçesi’nin Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, Suriyelilerin sahil şeridinde bulunmasını ve denize girmesini yasakladı. Benzer bir yasaklama Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde de yaşandı. Bayram tatilinde özellikle İstanbul’daki toplu taşıma araçlarında çok sayıda göçmenin olmasına da bazı vatandaşlar ‘Suriyeliler yüzünden bir yere gidemiyoruz, kendi ülkemizde yabancı gibiyiz, ülkelerinde savaşsınlar’ şeklinde tepki gösterdi. Peki, bu yasaklara ve kendilerine yönelik eleştiri ve söylemlere karşı Suriyeliler ne diyor?

‘Elbet denize gireceğiz’

Fatih Şam Yetimler Derneği’nin müdürü Suriyeli Mehdi Halil, kimseyi rahatsız etmeyi amaçlamadıklarını söylüyor: “Bizlerin kimseye zarar verdiği yok. Evet Türkiye’ye bize kucak açtı. Biz de burada yaşıyoruz. Yaşarken de elbet gezeceğiz, denize gideceğiz. Ama bazı insanlar bundan rahatsız oluyor. Sıcak ve herkes gibi biz de denize girmek istiyoruz. Bizim amacımız kimseyi rahatsız etmek değil. Suriye’de güvenliğimiz tam anlamıyla sağlanıp, savaş bittiğinde gideceğiz.”

‘Herkes gibi denize girmek istiyoruz’
‘Gidecek yerleri kalmadı’

Uluslararası Arap Akademisyenleri Derneği Onursal Başkanı Samir Hafez’e göre ‘Suriyelilerin artık gidecek yerleri kalmadı: “İnsanlar sürekli ‘Neden kendi ülkesinde kalıp savaşmıyor?’ diyor. Oysa Türkiye’de yaşayan 100 bin Suriyeli savaşmak istiyor fakat savaşmaları için para lazım. Bir kişinin savaşması için ayda 500 dolar lazım. Bazı şehirlerde Suriyelilerin denize girmesi yasaklandı. ‘Denizlere girmesinler’ denildiğinde Suriyelilerin birçoğu durumu farklı anladı. Suriyeliler ‘Acaba parklara da mı gitmeyelim, sokağa da mı çıkmayalım’ endişesi yaşamaya başladı. Suriyelilerin bu sıcak havalarda denize girme ya da park ve bahçelere gitme hakkı yok mu? Artık Türkiye’de 3 buçuk milyon Suriyeli var. Burada binlerce doğum yapıldı. Gidecek yerleri kalmadı.”

‘Suriyeliler gezmeye gelmedi’

İzmir Suriyeli Mülteciler Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Salih de şunları anlattı: “Biz Suriyeliler topraklarımızdan savaş nedeniyle çıkıp geldik. Fakat son zamanlarda sürekli, ‘Suriyeliler nargile kafelerde çıkmıyor, Suriyeliler parklarda, Suriyeliler denize girmesin’ söylemleriyle karşılaşıyoruz. Bayram dönemlerinde sürekli insanlar, ‘Bayramda Suriye’ye gidiyorlar’ diyorlar ama o topraklara bayram tatili için gitmiyor. Gidip doğup, yaşadığı yerlere bakıyorlar. Eğer yaşam alanları müsaitse ve gerekli alt yapı varsa Suriye’ye geri dönecekler, bunlar kontrol amaçlı gidilen ziyaretler. Suriyeliler buraya gezmeye gelmediler. Sürekli olarak, ‘Suriyeliler öyle yapmasın, böyle yapmasın, eğlenmesin’ demek de insan hakları noktasında bir sıkıntı yaratır. Çünkü insan hakları, her bireyin, eğlenme, dinlenme gibi hakkının olduğunu söylüyor.”

AK Parti'den Emine Bulut cinayeti açıklaması!AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MKYK toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu. Çelik, Emine Bulut cinayeti ile ilgili "Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda hassasiyetinin altını çizdi" dedi. Kadın cinayetleriyle ilgili Çelik, yasal düzenleme ihtiyacının olması halinde tereddüt edilmeyeceğini de belirtti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber