Geri Dön

Hormonlu gıdada erken ergenlik!

Türkiye’de 10 yıldan beri baş gösteren erken ergenlik sorununun hormonlu sebze-meyve ve gıdalarda bulunan kimyasal katkı maddelerinden kaynaklandığı belirtildi

Hormonlu gıdada erken ergenlik!

10 yıldır problem
Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Çağcıl Yetim’e göre, hormon ve katkı maddeli gıdalar erken ergenliğe neden oluyor. Türkiye’de son 10 yılda erken ergenlik probleminin baş gösterdiğini belirten Dr. Yetim, “Doğal yollarla üretilmedikleri için domates, çilek, salatalık ve benzeri birçok sebze-meyve, hormonla büyütülen hayvanların etleri ve yumurtalar erken ergenliğe neden oluyor” dedi.

Kimyasallara dikkat
Endüstride kullanılan kimyasallarla temas edilmesi ve aldığımız gıdalar içinde bulunan katkı maddelerinin de çocuklarda erken ergenliğe neden olduğunu belirten Yetim, “Kullanılan plastik malzemelerin içindeki hormon benzeri etki oluşturan kimyasallar ve fast-food tarzı yapay endüstri ürünleri ile beslenme de obezite bağlantılı erken ergenliğe neden olabilir” açıklamasında bulundu.

Türk bayrağını enkaz altında bırakmadılarElazığ'da depremin ardından yıkılan bir binanın balkonundaki Türk bayrağı, ekiplerce bulunduğu yerden alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber