Hulusi Akar, 3 parti ile görüştü

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP, MHP ve İYİ Parti Grubu'nu ziyaret etti. Bakan Akar, 'Askerlik yasası olarak adlandırdığımız bu çalışmayla alakalı soruları cevaplandırıyoruz, görüşüyoruz, konuşuyoruz;  onları dinliyoruz. Bu yasanın mükemmel bir şekilde çıkması için gayret gösteriyoruz. Mesele bundan ibaret' dedi.

Hulusi Akar, 3 parti ile görüştü

Askeralma Kanunu Teklifi'ne ilişkin CHP'nin Meclis Grubu'nu ziyaret eden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Kanun teklifinde bir değişiklik söz konusu olacak mı?" sorusuna, "Hayır, gerekli çalışmalar yapılıyor. Herhangi bir sorun yok." yanıtını verdi.

Akar, yeni askerlik sistemini düzenleyen Askeralma Kanunu Teklifi'yle ilgili partilere bilgi vermek için Meclise geldi.

AK Parti TBMM Grup Başkanlığına geçen Akar, daha sonra CHP Meclis Grubu'na ziyarette bulundu. Akar, burada CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ile görüştü. Görüşmede, CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi ile CHP Denizli Milletvekili Haşim Teoman Sancar da yer aldı.

Hulusi Akar'a, AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ile teklifin imza sahiplerinden AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal eşlik etti.

Basına kapalı gerçekleştirilen ziyaret 1,5 saat sürdü.

Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akar, "Gerekli görüşmeleri yaptık, gerekli bilgileri verdik arkadaşlarımıza. Sorularını aldık." dedi.

"Kanun teklifinde bir değişiklik söz konusu olacak mı?" sorusuna Akar, "Hayır, gerekli çalışmalar yapılıyor. Herhangi bir sorun yok." cevabını verdi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da “Önümüzdeki hafta askerlik yasası görüşmeleri devam edecektir. Karşılıklı müzakere sonuçlarının yasaya ne kadar yansıdığını görerek adım adım ilerleyeceğiz. Tatmin edici cevap aldığımız maddeler olduğu kadar ‘görüşelim’ denilen maddeler de var. Önümüzdeki hafta içerisinde adım adım ilerleyerek ne gibi düzeltmeler yaptılar onları görerek biz de tavrımızı belirleyeceğiz. Zaafiyetle ilgili tereddütlerimizin kendileri farafından giderilmesi için önümüzdeki hafta da bu görüşmeler devam edecek” dedi.

ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan’ın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a gönderdiği mektuba ilişkin Özkoç, “Mektubun içeriği ile ilgili bazı konuları görüştük ancak burada açıklamam mümkün değil tabi... En kısa zamanda Türkiye Cumhuriyetinin itibarına, NATO müttefiki olarak duruşumuza uygun cevabın verileceğini ifade ettiler. Biz de teşekkür ettik” diye konuştu.

Buradan MHP grubuna geçen Milli Savunma Bakanı Akar'ın, MHP Grup başkanvekilleri Erkan Akçay ve Muhammed Levent Bülbül ile görüştü.

Basına kapalı gerçekleştirilen ziyaret yaklaşık 1 saat sürdü.

'MÜKEMMEL OLMASI İÇİN GAYRET GÖSTERİYORUZ'

Görüşme sonrası basın mensuplarına açıklama yapan Akar, "Yeni Askerlik Yasası olarak adlandırdığımız çalışmayla alakalı gruplarımızın sorularını cevaplandırıyoruz, onlarla görüşüyor, konuşuyoruz, sorularını, görüşlerini dinliyoruz. Dolayısıyla bu yasanın mükemmel bir şekilde çıkmasına gayret gösteriyoruz." diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Akçay ise "MHP olarak bu Askeralma Kanun Teklifi'ni tamamen destekliyoruz. Sayın Bakan'a verdiği bilgiler için de ayrıca teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.

"ÇALIŞMA PLANLADIĞI GİBİ DEVAM EDİYOR"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İYİ Parti Grubu'nu ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, "Parti gruplarıyla yeni askerlik yasası olarak bahsettiğimiz çalışmayla ilgili görüş alışverişinde bulunduk. Bazı soruları oldu onları cevaplandırmaya çalıştık. Çalışma planlandığı gibi devam ediyor. Önümüzdeki günlerde Meclisimiz çalışmalarını tamamlayarak inşallah bunu tamamlayacağız" dedi. Shanahan'ın gönderdiği mektuba ilişkin Akar, "Çalışma devam ediyor. Bittiği zaman duyacaksınız" dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan da "Şu anda kışlalarda görev yapan Mehmetçiğin beklediği, Genel Kurul'da görüşülen teklifle alakalı olarak Sayın Bakan heyetimize bilgiler arz etti. Bilgiler ışığında bizim daha önce yasayla alakalı tavsiye ve önerilerimizi tekrar gözden geçireceğiz. Salı günü genel kurula geldiğimizde bu tavsiye ve önerilerimizin ne kadarının yerine getirilip getirilmediği konusunda gördüğümüz tabloyla birlikte hareket edeceğiz. Bu tabloyu görmemiz lazım. Sayın Bakan'ın anlattıklarından yola çıkarsak bu tavsiye ve önerilerimizin önemli kısmının yerine gelebileceğini düşünüyoruz, kanun maddeleriyle alakalı" dedi.

AK Parti'den Emine Bulut cinayeti açıklaması!AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MKYK toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu. Çelik, Emine Bulut cinayeti ile ilgili "Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda hassasiyetinin altını çizdi" dedi. Kadın cinayetleriyle ilgili Çelik, yasal düzenleme ihtiyacının olması halinde tereddüt edilmeyeceğini de belirtti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber