HYSK’dan Yargıtay’a büyük neşter

HSYK, Yargıtay ve Danıştay’a yeni üyeleri seçmesinin ardından dün de sürpriz biçimde Yargıtay hakim ve savcılarına yönelik bir kararname çıkardı.

HSYK 1. Dairesi’nin kararnamesi ile Yargıtay’ın 5 genel sekreter yardımcısı, 41 Yargıtay savcısı, 16 Yargıtay tetkik hakimi, 2 Ankara hakimi, 1 Ankara savcısı, ve 1 de Ankara batı savcısının görev yeri değişti.
Atamaların büyük bölümünün taşraya yapılması kararnamenin “sürgün” kararnamesi olarak adlandırılmasına neden olurken, kararname kapsamındaki hakim ve savcıların büyük bölümünün cemaate yakın isimler olduğu belirtildi.
Taşraya gittiler
HSYK’nın dün akşam saatlerinde çıkan kararnamesine göre Yargıtay Genel Sekreter Yardımcıları İsmail Hakkı Eröz Kayseri Hakimliği, Emrullah Aycı Gaziantep Cumhuriyet Savcılığı, Servet Yetim Elazığ Hakimliği, Ayşe Sümeyra Ulusu Tekirdağ Hakimliği, Aydın Karabıyık ise Mersin Hakimliği’nde görevlendirildi.
Daha önce Ankara özel yetkili 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkanlığını yapan Dündar Örsdemir ise Ankara Hakimi iken Denizli’ye yine hakim olarak gönderildi. Örsdemir, emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümü üzerine çıkan Hopa olaylarından dolayı tutuklanan öğrencileri serbest bırakan mahkemenin başkanıydı. Örsdemir’in başkanlık yaptığı mahkeme, Mehmet Ağar’a Susurluk davasında 5 yıl hapis cezası vermişti. Örsdemir’in çok sayıda istihbari dinleme kararında da imzası olduğu belirtiliyordu.
Bürokratlara ikinci sürgün
Ankara Savcısı Kenan Koçer, Mersin Savcılığı’na atandı. Koçer, Erol Köse’nin BDP’lilere yönelik “O... çocuğu” ifadesi kullanılması üzerine yaptığı soruşturmada Köse’nin hakaret suçu işlemediği gerekçesiyle takipsizlik kararı vererek dikkat çekmişti. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Ankara Eğitim Merkezi Müdürü iken geçen Haziran’daki kararname ile Ankara Batı Savcılığı’na atanan Nihat Ulusu, bu kararname ile Tekirdağ Savcılığı’na gönderildi.
Kara İstanbul’a atandı
Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı iken Ankara hakimi olarak atanan Nazım Kara bu defa İstanbul Anadolu Hâkimliği’ne atandı. Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Müdür Yardımcısı iken geçen Haziran’da Yargıtay Savcılığı’na getirilen Ahmet Cebeci bu defa Antalya Savcılığı’na atandı.
Aynı şekilde Kanunlar Genel Müdür Yardımcısı iken Haziran’da Yargıtay Savcıbı yapılan Yusuf Solmaz Balo da Kayseri’ye savcı olarak gönderildi.

Taşraya gönderilen savcılar

Kararname ile taşraya gönderilen Yargıtay savcıları ve yeni görev yerleri şöyle: “Abdullah Cebeci Antalya Savcılığı, Akın Çakın Manisa Savcılığı, Hatice Kara İstanbul Anadolu Hâkimliği, Mehmet Bayhan Çanakkale Savcılığı, Mahmut Aydın Elazığ Savcılığı, Mazlum Bozkurt Trabzon Savcılığı, Yusuf Solmaz Balo Kayseri Hâkimliği, Muzaffer Bayram Malatya Savcılığı, Adem Kartal Erzurum Savcılığı, İlhan Önkal Trabzon Savcılığı, Hüseyin Denizhan Kahramanmaraş Savcılığı, Oya Koçer Mersin Savcılığı, İsmail Hakkı Şentürk Ankara Batı Savcılığı, Mustafa Onuk İstanbul Anadolu Savcılığı, İrfan Saz Elazığ Savcılığı, Mustafa Akar Trabzon Hâkimliği, Hasan Yalçın Diyarbakır Savcılığı, Arif Alemdar Çorum Hâkimliği, Mehmet Keskin Gaziantep Hâkimliği, Adem Doğru Malatya Savcılığı, Mehmet Murat Yardımcı Elazığ Savcılığı, Burhan Gelgör Zonguldak Savcılığı, Rasim İsa Bilgen Kocaeli Savcılığı, Seyfullah Çakmak Yargıtay Tetkik Hakimliği, Turan Yıldırım Eskişehir Savcılığı, Ahmet Beytar Edirne Savcılığı, Yalçın Karaca Sivas Savcılığı, Aydın Tezcan Erzurum Hâkimliği, Murat Kızılyar Gaziantep Hâkimliği, Hüseyin İnce Edirne Savcılığı, Ramazan Uslu Şanlıurfa Savcılığı, Alpaslan Mamak Diyarbakır Savcılığı, Zülfikar Altınyüz Gaziantep Hâkimliği, Yargıtay Savcısı Hatice Altınöz Yargıtay Tetkik Hakimliği.

Niğde'de sigara kaçakçılığıNiğde'de bir tırda, 11 milyon adet gümrük kaçağı makaron ele geçirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber