İç çamaşırı var mı?

Ankara polisinin, kayıt dışı silah imal eden ve silah kaçakçılığı yaptığı öne sürülen gruba yönelik gerçekleştirdiği ve 19 zanlının tutuklandığı operasyonda ilginç ayrıntılar ortaya çıktı.

İç çamaşırı var mı?

Ankara, İstanbul, Çorum, Kırıkkale ve Çankırı’da belirlenen adreslere yapılan baskınlarda 65 kişi gözaltına alındı. Aralarında örgüt liderleri Y.C. ve B.Y.’nin de bulunduğu 19 zanlının tutukladığı operasyonda, 4 imalathaneye baskın düzenlenmiş, 150’ye yakın değişik çap ve ebatta silah ile binlerce mermi ele geçirilmişti. Ele geçirilen silahlar arasında 2 adet tam otomatik Uzi, 2 adet suikast silahı, 50 adet tabanca, 20 adet tüfek, 240 ses ve gaz bombası, ile antika olarak kabul gören bazı değerli silahlar bulunuyor.

Çay, motor, balık, matkap!
Çetenin şifreli konuşmalarında kaçak silahlar için, “çay, araba, motor, balık, altın, elbise, ayakkabı, çamaşır, matkap, çaydanlık”, fişek ve mermiler için, “yem” ve sahte silah ruhsatı için “ehliyet”, şarjör için “şarj” kelimelerini kullandıkları belirlendi. Şifreli konuşan çete üyelerinin küçük çaptaki silahlar için, “İç çamaşırı var mı?”, silahın mermi kapasitesi için ise “Arabanın motoru 1.4 mü, yoksa 1.6 mı?” gibi ifadeler kullandıkları saptandı. Çetenin ayrıca, silahların şarjörleri ile birlikte istenmesi halinde “Şarjlı matkap lazım”, silah sevkiyatına ilişkin olarak da, “Çayı demlediysen geliyoruz” gibi ifadeler kullandıkları belirlendi. Çete üyelerinin yaptığı bu şifreli konuşmalar, “Silah kaçakçılarının kullandığı sözlük” başlığı adı altında hazırlanan fezlekede de yer aldı.

AB Sözcüsü: "Mültecilerin geri dönüşü güvenli ve gönüllü olmalı"Avrupa Parlamentosu'nda (AP) gazetecilerin sorularını yanıtlayan, Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Sözcüsü Maja Kocijancic "Mültecilerin geri dönüşü için şartlar sağlandığında bu güvenli, gönüllü ve insani bir şekilde olmalı" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber