‘İdlib’de siviller hedef alınıyor’

İdlib’de yaşanan gelişmeleri takip eden CNN Türk ekibinden İsmail Umut Arabacı, “Bölgede kentlerin giriş ve çıkışlarında muhaliflerin kontrol noktaları var. Bu noktalar uçaklar tarafından vurulmuyor, aksine şehir içinde sivilerin yaşadığı binalar hedef alınıyor” ifadelerini kullandı

‘İdlib’de siviller hedef alınıyor’

Suriye’de Türkiye, Rusya ve İran garantörlüğünde oluşturulan çatışmasızlık bölgesi İdlib’de son günlerde yoğun çatışmalar yaşanıyor. CNN Türk ekibi İdlib’de Beşar Esad güçlerinin saldırılarını yerinde görüntüledi.

Beşar Esad yönetimine bağlı askerler, İdlib merkeze doğru ilerleyerek 30 km yol kat etti. 12 kilometrelik alanda muhaliflerin elinde bulunan alanı geri almaya başladı.

Yoğun hava saldırılarıyla uçak ve helikopterler bomba yağdırıyor. Saldırılar, sivil ölümlerine neden oluyor. CNN Türk ekibinden İsmail Umut Arabacı’nın izlenimleri şöyle:

“Bölgede kentlerin giriş ve çıkışlarında muhaliflerin kontrol noktaları ve güvenlik noktaları var. Bu noktalar uçaklar tarafından vurulmuyor, aksine şehir içinde sivillerin yaşadığı binalar hedef alınıyor. Saldırılar çok sayıda can kaybına neden oluyor. Sivillerin bölgeyi boşaltması için bu tarzda hareket geliştirdiğini söyleyebiliriz Esad rejiminin. Orada savaştığınızı iddia ettiğiniz muhalifler var. Onların askeri üslerini vurmuyorsunuz tam aksine sivil yaşamın olduğu binaları vuruyorsunuz, çocukları vuruyorsunuz. Bunun bölgeyi boşaltmak için Esad rejiminin bir taktiği olduğunu söyleyebiliriz.”

‘İdlib’de siviller hedef alınıyor’

Göç dalgası

Bölgede boşaltılmış köy ve kasabaların olduğunu belirten Arabacı, şunları kaydetti: “Sadece ön hatta muhalifler, Şiir Mağar’da Esad rejimini önlemek için çatışıyorlar. Türkiye için de önemli 12 tane güvenli noktamız o bölgede. 10 numaralı gözlem noktası vurulmaya başlandı Esad tarafından. Oldukça zor ulaşılan bir bölge. Çatışma alanlarında Rusya’nın ve Esad’ın uçakları devamlı gökyüzünde, hareket gördükleri anda vuruluyorlar. 10 numaralı üssün altında yer alan köyde çatışmaları bizzat gördük. Oranın ardından Maaret el-Numan’a gittik. O bölge çok hasar almış durumda. Çok can kaybı var orada. İlginç bir şey gördük, Osmanlı zamanından kalan hanlar uçaklar tarafından vurulmuş. Muhalifler bölgeyi koruma altına almış durumda. İnsanlar zeytin tarlalarına kaçıyor. 200 bin kişi, güneyden kuzeye doğru hareket edip Türkiye sınırına gelmiş durumda. Bulundukları yerde su yok, yemek yok. Çok zor durumdalar.”

Gece yarısı kurşun yağdırdılar! İşletmeci dehşet anlarını böyle anlattıGüngören'de, motosikletli kişilerle bir kahvehanenin önünde bulunan bir grup arasında çatışma çıktı. Henüz bilinmeyen bir nedenle çıkan çatışmada bir kişi ölürken iki kişi ise yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber